Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nowe technologie

Nowa metoda błyskawicznego badania DNA

MinION ma wielkoœć karty kredytowej i działa błyskawicznie
New York Genome Center
Badanie kodu genetycznego niemal w czasie rzeczywistym brzmi jak science fiction. Nowe odkrycie daje możliwoœć urzeczywistnienia tej fantazji.

Naukowcy z Columbia University i New York Genome Center opracowali metodę szybkiego i dokładnego identyfikowania DNA dowolnych komórek. Technologia opisana w czasopiœmie eLife może mieć wiele zastosowań – od identyfikacji ofiar katastrofy po analizowanie miejsc zbrodni. Ale jego najbardziej bezpoœrednie zastosowanie to poszukiwanie zakażonych lub patologicznych komórek nowotworowych.

Oprogramowanie jest zaprojektowane do działania na MinION – narzędziu wielkoœci karty kredytowej, które œcišga pasma DNA przez mikroskopijne pory i odczytuje sekwencje nukleotydów. Dzięki niewielkim rozmiarom będzie możliwe zbadanie bakterii i wirusów w terenie. Na razie jednak przez wysoki poziom błędu i duże luki w sekwencjonowaniu ograniczono jego zastosowanie do komórek ludzkich.

W innowacyjnym dwuetapowym procesie tworzenia projektu naukowcy zarysowujš nowy sposób wykorzystania wartego 1000 USD MinION – stworzenia bazy danych genetycznych dostępnych online. W ten sposób będzie można szybko potwierdzić tożsamoœć ludzi i komórek za pomocš ich DNA z niemal doskonałš dokładnoœciš.

Testy urzšdzenia pokazujš, że metoda może potwierdzić tożsamoœć osoby po sprawdzeniu krzyżowym między 60 a 300 wariantami. Na przykład w cišgu kilku minut MinION zweryfikował tożsamoœć głównej autorki badania, dr Sophie Zaaijer.

Aby to zrobić, MinION porównywał odczyt genomu dr Zaaijer, pobranego z komórek policzkowych, z profilem referencyjnym przechowywanym wœród 31 000 innych genomów w publicznej bazie danych DNA.

Naukowcy twierdzš, że ich technika przypomina zdolnoœć mózgu do odróżnienia ptaka na podstawie kilku charakterystycznych cech w abstrakcyjnym rysunku linii Picassa. Genetyczny szkic komórki genowej stworzony przez MinION jest analizowany w kontekœcie rosnšcej bazy szkiców – podobnie niepełnych profili genetycznych.

– Korzystajšc z naszej metody, potrzebujemy tylko kilku odczytów DNA, aby znaleŸć dopasowanie do osoby w bazie danych – mówi dr Zaaijer.

Najbardziej obiecujšcym zastosowaniem „szkicowania MinIONów" może być tanie narzędzie do uwierzytelniania komórek w badaniach eksperymentalnych. Dla naukowców to prawdziwa gratka. Można będzie szybko dopasować szczep komórek białaczkowych sekwencjonowanych przez MinION do pliku referencyjnego w bazie danych. Diagnostyka stanie się szybka i precyzyjna.

Z uwagi na to, że brakuje drogiej aparatury potrzebnej do samodzielnego oznaczania linii komórkowych, większoœć badaczy je pomija albo wysyła kultury do specjalistycznych laboratoriów. To może opóŸnić diagnozę, ważne odkrycia i leczenie. Gdyby dostępna była łatwiejsza, szybsza i tańsza alternatywa, większoœć naukowców bardzo chętnie by z niej skorzystała.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL