Kosmiczne wiercenie po polsku

aktualizacja: 23.09.2015, 18:37
Maszyna została zaprojektowana do pracy w warunkach marsjańskich
Maszyna została zaprojektowana do pracy w warunkach marsjańskich
Foto: NASA

Kosmiczną wiertnicę do badania gruntu ciał niebieskich, np. Marsa, Wenus czy Księżyca, ale przydatna także na naszej planecie, skonstruowali polscy naukowcy.

- Urządzenie ma służyć do pobierania próbek z nastawieniem na ciężkie warunki ziemskie oraz warunki przestrzeni kosmicznej. Nastawialiśmy się na Marsa, natomiast urządzenie można przystosować do innych warunków — wyjaśnia inż. Paweł Paśko z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Maszyna jest dziełem spacjlistów z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk oraz Wydziałów Wiertnictwa, Nafty i Gazu oraz Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Potrafi ona pracować bez udziału człowieka.

Wyzwaniem dla naukowców oraz inżynierów pracujących nad wiertnicą było zbudowanie mechanizmów zdolnych do działania w specyficznych warunkach, między innymi braku grawitacji. Urządzenie musiało być także lekkie i zajmować jak najmniej miejsca, bo koszty wysłania ładunków w przestrzeń kosmiczną rosną z każdym kilogramem. Dlatego wiertnica waży tylko 21 kg i zmieści się w sześcianie o boku 1,5 m. Pozwoli na wykonywanie otworów do głębokości 1,8-2 m.

Wiertnicy można też używać w warunkach ziemskich — na terenach niedostępnych dla człowieka — na przykład. w pobliżu wulkanów, na lodowcach czy do inspekcji zagrożonych wałów przeciwpowodziowych. Może też przydać się w miejscach skażonych, w których człowiek nie powinien przebywać.

—pap, Nauka w Polsce

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE