Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nowe technologie

Kwantowy przełom w przesyłaniu danych

Kable to już przeszłoœć?
Fotolia
Naukowcy z Państwa Œrodka nie ustajš w próbach stworzenia najbezpieczniejszego kanału do przesyłania informacji.

Chińczycy należš aktualnie do pionierów rozwoju technologii komunikacji kwantowej. Pod koniec czerwca bieżšcego roku œwiat obiegła informacja, że naukowcom z Państwa Œrodka udało się stworzyć pierwszš w historii sieć komunikacji kwantowej. Podczas eksperymentu wykorzystujšcego splštanie kwantowe dokonano teleportacji fotonów na dystansie od 500 do 1400 kilometrów.

Po niespełna dwóch miesišcach zespół naukowców z Uniwersytetu w Szanghaju poszedł o krok dalej, dokonujšc przesłania pary fotonów pod wodš. Zakończona pełnym sukcesem próba został okrzyknięta kamieniem milowym w dziedzinie komunikacji kwantowej.

W tym samym czasie Chiny wysłały na orbitę nowego typu satelitę komunikacyjnego. Ma on przetestować działanie komunikacji kwantowej w praktyce. Chiny podkreœlajš, że wszystkie prace w tej dziedzinie majš służyć globalnemu bezpieczeństwu transmisji danych.

Splštanie kwantowe ze względu na niezwykłš wrażliwoœć na czynniki zewnętrzne w wodzie może zachodzić na dużo mniejszych odległoœciach niż w powietrzu. Podczas próby naukowcy z Szanghaju przesłali bez polaryzacji informację na odległoœć 3 metrów. Testowa odległoœć kilku metrów wydaje się œmiesznie mała w porównaniu z odległoœciš 1400 kilometrów. Jednak Chińczycy chcieli udowodnić, że istnieje możliwoœć wysłania informacji bez polaryzacji. Według wyliczeń maksymalnš odległoœć, na jakš można tego dokonać, wynosi 900 metrów.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL