Kwantowy przełom w przesyłaniu danych

aktualizacja: 08.09.2017, 14:41
Kable to już przeszłość?
Kable to już przeszłość?
Foto: Fotolia

Naukowcy z Państwa Środka nie ustają w próbach stworzenia najbezpieczniejszego kanału do przesyłania informacji.

Chińczycy należą aktualnie do pionierów rozwoju technologii komunikacji kwantowej. Pod koniec czerwca bieżącego roku świat obiegła informacja, że naukowcom z Państwa Środka udało się stworzyć pierwszą w historii sieć komunikacji kwantowej. Podczas eksperymentu wykorzystującego splątanie kwantowe dokonano teleportacji fotonów na dystansie od 500 do 1400 kilometrów.

Po niespełna dwóch miesiącach zespół naukowców z Uniwersytetu w Szanghaju poszedł o krok dalej, dokonując przesłania pary fotonów pod wodą. Zakończona pełnym sukcesem próba został okrzyknięta kamieniem milowym w dziedzinie komunikacji kwantowej.

W tym samym czasie Chiny wysłały na orbitę nowego typu satelitę komunikacyjnego. Ma on przetestować działanie komunikacji kwantowej w praktyce. Chiny podkreślają, że wszystkie prace w tej dziedzinie mają służyć globalnemu bezpieczeństwu transmisji danych.

Splątanie kwantowe ze względu na niezwykłą wrażliwość na czynniki zewnętrzne w wodzie może zachodzić na dużo mniejszych odległościach niż w powietrzu. Podczas próby naukowcy z Szanghaju przesłali bez polaryzacji informację na odległość 3 metrów. Testowa odległość kilku metrów wydaje się śmiesznie mała w porównaniu z odległością 1400 kilometrów. Jednak Chińczycy chcieli udowodnić, że istnieje możliwość wysłania informacji bez polaryzacji. Według wyliczeń maksymalną odległość, na jaką można tego dokonać, wynosi 900 metrów.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE