Nowe technologie

Kwantowy przełom w przesyłaniu danych

Kable to już przeszłość?
Fotolia
Naukowcy z Państwa Środka nie ustają w próbach stworzenia najbezpieczniejszego kanału do przesyłania informacji.

Chińczycy należą aktualnie do pionierów rozwoju technologii komunikacji kwantowej. Pod koniec czerwca bieżącego roku świat obiegła informacja, że naukowcom z Państwa Środka udało się stworzyć pierwszą w historii sieć komunikacji kwantowej. Podczas eksperymentu wykorzystującego splątanie kwantowe dokonano teleportacji fotonów na dystansie od 500 do 1400 kilometrów.

Po niespełna dwóch miesiącach zespół naukowców z Uniwersytetu w Szanghaju poszedł o krok dalej, dokonując przesłania pary fotonów pod wodą. Zakończona pełnym sukcesem próba został okrzyknięta kamieniem milowym w dziedzinie komunikacji kwantowej.

W tym samym czasie Chiny wysłały na orbitę nowego typu satelitę komunikacyjnego. Ma on przetestować działanie komunikacji kwantowej w praktyce. Chiny podkreślają, że wszystkie prace w tej dziedzinie mają służyć globalnemu bezpieczeństwu transmisji danych.

Splątanie kwantowe ze względu na niezwykłą wrażliwość na czynniki zewnętrzne w wodzie może zachodzić na dużo mniejszych odległościach niż w powietrzu. Podczas próby naukowcy z Szanghaju przesłali bez polaryzacji informację na odległość 3 metrów. Testowa odległość kilku metrów wydaje się śmiesznie mała w porównaniu z odległością 1400 kilometrów. Jednak Chińczycy chcieli udowodnić, że istnieje możliwość wysłania informacji bez polaryzacji. Według wyliczeń maksymalną odległość, na jaką można tego dokonać, wynosi 900 metrów.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL