Nowe technologie

Amerykanie próbują stworzyć żołnierza-cyborga

Żołnierz ma mieć egzoszkielet i dostęp do danych w chmurze.
shutterstock
Żołnierze dysponujący zdolnościami komiksowego Iron Mana? To już nie fikcja – to rzeczywistość, która rzuca wyzwanie procesowi ewolucji.

W dzisiejszych czasach agencje rządowe i współpracujące z nimi firmy prowadzą badania nad interfejsami, które miałyby połączyć ludzki mózg z komputerem. Jakiś czas temu Elon Musk zdradził, że za pracę w tym kierunku odpowiedzialni są inżynierowie z firmy NeuraLink. Obecnie nad komputerowym podrasowaniu mózgu „głowią" się specjaliści z DARPA (Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności USA).

Rząd przeznaczył na rozwój technologii niemal 65 milionów dolarów. Wszystko po to, aby jak najdokładniej sprawdzić możliwości dwukierunkowego interfejsu mózg-komputer.

Dofinansowanie w ramach projektu Neural Eingineering System Design (NESD) otrzymało kilkanaście podmiotów, m.in. Paradromics Inc., Brown University, Columbia University, The Seeing and Hearing Foundation, The John B. Pierce Laboratory oraz University of California w Berkeley.

Zaangażowanie tak ogromnych funduszy ma służyć konkretnemu celowi: DARPA chce stać się pionierem w rozwoju procesu cyborgizacji ludzi. Agencja, której zadania skupiają się na dostarczaniu amerykańskiej armii najnowszych technologii, chce pójść o krok dalej i stworzyć żołnierza przyszłości, który będzie dysponował nadludzkimi zdolnościami. Cyborgi służące w jednostkach bojowych dadzą Stanom Zjednoczonym ogromną przewagę podczas konfliktów zbrojnych, które w czasach ogólnoświatowego zagrożenia terroryzmem są tylko kwestią czasu.

Elektronika przyszłości powoli opanowuje każdą dziedzinę ludzkiego życia i odgrywa coraz bardziej ważną rolę w sektorze zbrojeniowym. Pieniądze, jakie rząd przeznacza na obronność, przyprawiają o zawrót głowy i w praktyce są nieograniczone.

DARPA liczy przede wszystkim na zintensyfikowanie prac nad nowoczesnymi implantami, które będą aż 10-krotnie szybsze od tych wykorzystywanych obecnie. Specjaliści chcą, aby rejestrowały pracę miliona neuronów. Będzie to przełom dotyczący komunikacji pomiędzy mózgiem a komputerem. Wszystko przełoży się na jeszcze lepsze wykorzystanie zdolności ludzkiego umysłu.

Agencja zakłada, że cyborgizacja będzie kamieniem milowym w stworzeniu doskonałych egzoszkieletów. Dostęp do ogromu informacji dzięki komputerowemu wsparciu pozwoli na pełne czerpanie z zasobów globalnej sieci. Oznacza to komunikowanie się z prędkością miliona bitów na sekundę. Dodatkowo żołnierze-cyborgi będą mieli możliwość korzystania nawet w najbardziej kryzysowych sytuacjach z tzw. chmur obliczeniowych. Pełnią one funkcję zbioru tysięcy sieci komputerowych. Podejmowanie decyzji, analizy czy przewidywanie sytuacji będzie dostępne na wyciągnięcie ręki.

Proces cyborgizacji daje ogromną szansę nie tylko dla wojska. Każda dziedzina, gdzie ludzki umysł musi działać na najwyższych obrotach, w przyszłości będzie wykorzystywać kooperację mózgu i komputera. Ze względu na posiadanie rządowych pieniędzy armia zawsze będzie miała na tym polu pierwszeństwo.

Źródło: Rzeczpospolita

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL