Hełm, który czyni z nurka Iron Mana

aktualizacja: 28.06.2016, 14:30
Podwodne testy systemu mają rozpocząć się w październiku tego roku
Podwodne testy systemu mają rozpocząć się w październiku tego roku
Foto: materiały prasowe

Hełm dla nurków wyposażony w wyświetlacz do rzeczywistości rozszerzonej wprowadza U. S. Navy. Ma wewnątrz okulary z przezroczystymi ekranami, na których mogą być prezentowane wiadomości i schematy.

REDAKCJA POLECA
02.05.2016
Robot-płetwonurek szuka skarbów pod wodą
18.04.2016
Znaleźli potwora z Loch Ness
05.02.2016
Podwodny wirtualny skansen
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Futurystyczny system będzie wykorzystywany przez nurków marynarki wojennej USA. Przypomina trochę wyświetlacze przezierne HUD w samolotach bojowych — lub niektórych luksusowych samochodach. W tym przypadku jednak informacje mają być nanoszone na obraz świata rzeczywistego i odpowiednio do niego dopasowane.

- Wbudowanie wyświetlacza w hełm dla nurka zamiast mocowania go na zewnątrz sprawia, że mamy możliwości podobne do tych, jakie ma filmowy Iron Man — mówi Dennis Gallagher, inżynier z Naval Surface Warfare Center Panama City Division, gdzie zaprojektowano urządzenie. — Wszystko, co ci jest potrzebne masz dokładnie przed nosem.

Nowoczesny hełm dla nurka wojskowego nosi nazwę DAVD (Divers Augmented Vision Display). Działa podobne do okularów Microsoft HoloLens oraz smartfona Lenovo z technologią Google Tango. Chodzi o to, aby wyświetlany obraz korespondował z prawdziwym widokiem otoczenia. Na przykład — wyświetlany schemat jest wizualnie naniesiony na prawdziwy obraz naprawianego pod wodą mechanizmu.

„Zamiast opierać się wyłącznie na odprawach przed nurkowaniem opisujących czego szukamy, jak dany obiekt wygląda i działa, nasi ludzie będą mogli skorzystać z DAVD pokazującego te dane przed ich twarzą w czasie rzeczywistym. Wygląd i działanie tego systemu przypomina trochę grę wideo z perspektywy pierwszej osoby" — informuje U. S. Navy w oficjalnym komunikacie.

Pierwsze podwodne testy systemu mają rozpocząć się w październiku tego roku. Do prawdziwych misji DAVD trafi w przyszłym roku. Jest też szansa, że marynarka udostępni ten system komercyjnym firmom produkującym maski pełnotwarzowe do nurkowania.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE