Nowe technologie

Hełm, który czyni z nurka Iron Mana

Podwodne testy systemu mają rozpocząć się w październiku tego roku
materiały prasowe
Hełm dla nurków wyposażony w wyświetlacz do rzeczywistości rozszerzonej wprowadza U. S. Navy. Ma wewnątrz okulary z przezroczystymi ekranami, na których mogą być prezentowane wiadomości i schematy.

Futurystyczny system będzie wykorzystywany przez nurków marynarki wojennej USA. Przypomina trochę wyświetlacze przezierne HUD w samolotach bojowych — lub niektórych luksusowych samochodach. W tym przypadku jednak informacje mają być nanoszone na obraz świata rzeczywistego i odpowiednio do niego dopasowane.

- Wbudowanie wyświetlacza w hełm dla nurka zamiast mocowania go na zewnątrz sprawia, że mamy możliwości podobne do tych, jakie ma filmowy Iron Man — mówi Dennis Gallagher, inżynier z Naval Surface Warfare Center Panama City Division, gdzie zaprojektowano urządzenie. — Wszystko, co ci jest potrzebne masz dokładnie przed nosem.

Nowoczesny hełm dla nurka wojskowego nosi nazwę DAVD (Divers Augmented Vision Display). Działa podobne do okularów Microsoft HoloLens oraz smartfona Lenovo z technologią Google Tango. Chodzi o to, aby wyświetlany obraz korespondował z prawdziwym widokiem otoczenia. Na przykład — wyświetlany schemat jest wizualnie naniesiony na prawdziwy obraz naprawianego pod wodą mechanizmu.

„Zamiast opierać się wyłącznie na odprawach przed nurkowaniem opisujących czego szukamy, jak dany obiekt wygląda i działa, nasi ludzie będą mogli skorzystać z DAVD pokazującego te dane przed ich twarzą w czasie rzeczywistym. Wygląd i działanie tego systemu przypomina trochę grę wideo z perspektywy pierwszej osoby" — informuje U. S. Navy w oficjalnym komunikacie.

Pierwsze podwodne testy systemu mają rozpocząć się w październiku tego roku. Do prawdziwych misji DAVD trafi w przyszłym roku. Jest też szansa, że marynarka udostępni ten system komercyjnym firmom produkującym maski pełnotwarzowe do nurkowania.

Źródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL