Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nowe technologie

Hełm, który czyni z nurka Iron Mana

Podwodne testy systemu majš rozpoczšć się w paŸdzierniku tego roku
materiały prasowe
Hełm dla nurków wyposażony w wyœwietlacz do rzeczywistoœci rozszerzonej wprowadza U. S. Navy. Ma wewnštrz okulary z przezroczystymi ekranami, na których mogš być prezentowane wiadomoœci i schematy.

Futurystyczny system będzie wykorzystywany przez nurków marynarki wojennej USA. Przypomina trochę wyœwietlacze przezierne HUD w samolotach bojowych — lub niektórych luksusowych samochodach. W tym przypadku jednak informacje majš być nanoszone na obraz œwiata rzeczywistego i odpowiednio do niego dopasowane.

- Wbudowanie wyœwietlacza w hełm dla nurka zamiast mocowania go na zewnštrz sprawia, że mamy możliwoœci podobne do tych, jakie ma filmowy Iron Man — mówi Dennis Gallagher, inżynier z Naval Surface Warfare Center Panama City Division, gdzie zaprojektowano urzšdzenie. — Wszystko, co ci jest potrzebne masz dokładnie przed nosem.

Nowoczesny hełm dla nurka wojskowego nosi nazwę DAVD (Divers Augmented Vision Display). Działa podobne do okularów Microsoft HoloLens oraz smartfona Lenovo z technologiš Google Tango. Chodzi o to, aby wyœwietlany obraz korespondował z prawdziwym widokiem otoczenia. Na przykład — wyœwietlany schemat jest wizualnie naniesiony na prawdziwy obraz naprawianego pod wodš mechanizmu.

„Zamiast opierać się wyłšcznie na odprawach przed nurkowaniem opisujšcych czego szukamy, jak dany obiekt wyglšda i działa, nasi ludzie będš mogli skorzystać z DAVD pokazujšcego te dane przed ich twarzš w czasie rzeczywistym. Wyglšd i działanie tego systemu przypomina trochę grę wideo z perspektywy pierwszej osoby" — informuje U. S. Navy w oficjalnym komunikacie.

Pierwsze podwodne testy systemu majš rozpoczšć się w paŸdzierniku tego roku. Do prawdziwych misji DAVD trafi w przyszłym roku. Jest też szansa, że marynarka udostępni ten system komercyjnym firmom produkujšcym maski pełnotwarzowe do nurkowania.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL