Silnik ze Szczecina lepszy od Tesli

aktualizacja: 21.03.2017, 14:50
Silnik jest oszczędniejszy i bardziej dynamiczny, niż obecnie stosowan...
Silnik jest oszczędniejszy i bardziej dynamiczny, niż obecnie stosowane konstrukcje - zapewniają polscy badacze
Foto: PAP

Unikatowy silnik elektryczny zbudowali naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

REDAKCJA POLECA
28.03.2017
Elektromobilność to duże wyzwanie
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Rozwiązanie tkwi w specjalnej konstrukcji obwodu magnetycznego silnika. Dzięki temu można kontrolować zjawiska zachodzące w urządzeniu. Silnik jest bardziej oszczędny od stosowanych obecnie silników konwencjonalnych. Może mieć zastosowanie w napędach samochodów elektrycznych oraz jako generator w elektrowniach wiatrowych.

Maszyna posiada dodatkowy system sterowania i zasilania, który umożliwia regulację napięć w maszynie, a także wszystkich innych jej parametrów.

Maszyna ma lepsze parametry dynamiczne, czyli przyspieszenie. Jest też bardziej bezpieczna, gdyż w razie wypadku ma szansę na błyskawiczne odłączenie. Podstawową charakterystyczną jej cechą jest to, że daje ona szeroką możliwość regulacji momentu napędowego, co oznacza, że może ona działać bardzo efektywnie przy niskich i przy wysokich obrotach.

Użytkownik samochodu elektrycznego wyposażonego w ten silnik mógłby przejechać dystans dłuższy o kilkadziesiąt kilometrów w porównaniu do innych pojazdów z napędem elektrycznym.

Silnik ma patenty krajowe. Stworzony na szczecińskiej uczelni prototyp maszyny jest wynikiem wieloletniej kooperacji z naukowcami z Niemiec, Włoch oraz Korei Południowej, a także finansowania w ramach grantów Narodowego Centrum Nauki.

—pap, Nauka w Polsce

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE