Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nowe technologie

"MIT Technology Review": Dziesięć technologii, które odmieniš świat

Bezpoœrednie połšczenie mózg – maszyna umożliwi sparaliżowanym poruszanie kończynami
PAP/DPA
Zastosowanie tych wynalazków odmieni medycynę, ekonomię i społeczeństwo.

Zestawienie jest dziełem ekspertów z "MIT Technology Review", którzy co roku tworzš listę najbardziej obiecujšcych technologii. Wczeœniej typowali m.in. rakiety wielokrotnego użytku, systemy rozpoznawania mowy, komercyjne zastosowanie dronów czy gogle do wirtualnej rzeczywistoœci.

W 2017 roku również prezentujš mieszankę pomysłów z kategorii popularnej, a także wyrafinowane rozwišzania biomedyczne.

1. Pokonać paraliż. Na pierwszym miejscu naukowcy wymieniajš elektroniczne implanty przywracajšce łšcznoœć między mózgiem i kończynami, a tym samym „odwracajšce" paraliż spowodowany przerwaniem rdzenia kręgowego. Takie rozwišzania były testowane na zwierzętach, obecnie trwajš eksperymenty z udziałem ludzi. Przeszkodš jest koniecznoœć wykonania skomplikowanej operacji wszczepienia elektrod do mózgu człowieka. Dostępnoœć: 10–15 lat.

2. Ciężarówki bez kierowców. Zautomatyzowany transport drogowy to coœ znacznie poważniejszego niż zwykłe samochody bez kierowcy, które teraz pokazujš wszystkie koncerny motoryzacyjne – przekonuje „MIT Technology Review". Z jednej strony tiry na autopilocie będš mogły jeŸdzić stadami, blisko jeden za drugim, zmniejszajšc zużycie paliwa i czas podróży. Z drugiej – będš oznaczały koniec zawodu kierowcy, ze wszystkimi tego społecznymi konsekwencjami. Dostępnoœć: 5–10 lat.

3. Twarz zamiast PIN. Trudne do zapamiętania hasła, mało bezpieczne kody PIN, niesprawne skanery linii papilarnych – to wszystko stanie się przeszłoœciš, jeœli ziœci się pomysł chińskiej Face++. Identyfikacja ludzi potrzebna do dostępu do konta bankowego, biura czy domu opierać się ma na analizie twarzy. Już teraz mogš z tej funkcji korzystać użytkownicy Alipay i Didi (chiński odpowiednik Ubera). Dostępnoœć: już stosowane.

4. Komputery kwantowe. Ta technologia pojawia się jako kandydatka do listy TOP 10 każdego roku, jednak dotšd uznawaliœmy, że to jeszcze nie czas – przyznajš naukowcy z MIT. Dzięki finansowemu zaangażowaniu informatycznych gigantów: Google, IBM, Intela i Microsoftu, naukowcy zajmujšcy się technologiš rodem z science fiction sš blisko stworzenia działajšcych maszyn. Najbardziej obiecujšce sš próby podejmowane na holenderskim Uniwersytecie Technicznym w Delft – oceniajš amerykańscy eksperci. Dostępnoœć: 4–5 lat

5. Obrazy 360 stopni. Tu mniejsze znaczenie ma nowa technologia, a większe efekt skali. Aparaty fotograficzne i kamery rejestrujšce obraz dookólny staniały – z 10 tys. dolarów za skomplikowany zestaw do kilkuset dolarów za ręcznš kamerę podłšczanš do smartfona. Jako „sprawców" fotograficznych rewolucji inżynierowie szacownej uczelni wymieniajš m.in. Samsunga, Kodaka i Ricoha oraz firmy produkujšce gogle do wirtualnej rzeczywistoœci. Dostępnoœć: już stosowane.

6. Energia ze Słońca. Panele słoneczne to dziœ żadna sensacja. Ich problem polega jednak na niewielkiej efektywnoœci zamiany energii słonecznej w elektrycznš. Tu MIT chwali się własnym wynalazkiem – technologiš zamieniajšcš energię słonecznš najpierw w cieplnš, a póŸniej w œwietlnš, lecz o takim spektrum, który póŸniej panele słoneczne szczególnie efektywnie wykorzystajš. Skutecznoœć ogniw termofotowoltaicznych ma być dwukrotnie wyższa, niż zwykłych paneli i sięgać 65 proc. Dostępnoœć: 10–15 lat.

7. Terapia genowa. Naprawianie wadliwych genów to wielka nadzieja medycyny. Dotšd naukowcy skupiali się tylko na takich chorobach, do usunięcia których wystarczyły niewielkie modyfikacje – takie jak SCID (ciężki złożony niedobór odpornoœci) zabijajšcy małe dzieci, hemofilia czy pewne odmiany œlepoty. Dziœ na całym œwiecie prowadzi się testy terapii genowych przeciw 40–50 chorobom, w tym alzheimerowi, cukrzycy i nowotworom – przypomina „MIT Technology Review". Dostępnoœć: gotowe do użycia.

8. Wielki atlas komórek. Choć może się to wydawać zaskakujšce, nadal nie do końca wiemy, z czego składajš się nasze ciała. Naukowcy szacowali, że dysponujemy ok. 300 typami komórek, ostatnie odkrycia wskazujš jednak, że ta liczba jest wielokrotnie większa. Konsorcjum naukowców z USA, Wlk. Brytanii, Szwecji, Izraela, Holandii i Japonii pracuje już nad nowš „listš składników" naszych ciał. Wspiera ich Mark Zuckerberg z Facebooka kwotš 3 mld dolarów. Dostępnoœć: za 5 lat.

9. Złodziejska sieć. Tanie czujniki, kamery, sterowniki i wszelkiego rodzaju drobne gadżety tworzšce Internet Rzeczy mogš zostać zamienione w sieć wykorzystywanš przez hakerów do ataków na komputery. Takie włamania miały już zresztš miejsce. Sieć Internetu Rzeczy może być wykorzyane przez przestępców, ale może służyć jako broń w cyberwojnie. Dostępnoœć: już stosowane.

10. Maszyny uczš maszyny. Zamiast programować zachowanie komputerów na każdš ewentualnoœć, lepiej pozwolić, by same nauczyły się najlepszej reakcji – przekonujš inżynierowie MIT. W taki sposób działajš algorytmy wygrywajšce już teraz z ludŸmi w planszowe go oraz karcianego pokera. Wkrótce w ten sposób maszyny będš się uczyły bezpiecznie jeŸdzić w korkach – prognozujš eksperci. Dostępnoœć: do 2 lat.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL