Jazda (prawie) bez benzyny

aktualizacja: 27.02.2016, 17:58
Pojazdy mają dojechać jak najdalej na jednym litrze paliwa
Pojazdy mają dojechać jak najdalej na jednym litrze paliwa
Foto: AFP

Osiem polskich zespołów weźmie udział w czerwcu w Londynie w prestiżowych zawodach Shell Eco-marathon 2016. Zadaniem uczestników jest skonstruowanie pojazdów, które przejadą jak najdłuższy dystans na jednym litrze paliwa.

Rekord wynosi 3771 kilometrów - odległość z Londynu do Rzymu i z powrotem. Zawody odbędą się w połączeniu z czterodniowym festiwalem Make the Future - to festiwal pomysłów i innowacji, wspierający nowatorskie rozwiązania energetyczne.

Shell Eco-marathon jest globalną inicjatywą, odbywającą się corocznie w Europie, Azji i Stanach Zjednoczonych. Tegoroczna azjatycka edycja odbędzie w stolicy Filipin - Manili, edycja amerykańska w Detroit w stanie Michigan.

Shell Eco-marathon Europe to jeden z najbardziej wymagających inżynierskich konkursów studenckich na świecie. Do rywalizacji zaproszono 229 drużyn studenckich z 28 krajów. Zawody Shell Eco-marathon odbywają się w Europie po raz 31, Polska uczestniczy w nich od 11 lat.

Dwa zespoły - Green Arrow oraz SKAP 2 - będą reprezentowały Politechnikę Warszawską. Do rywalizacji staną też: zespół ELVIC TEAM z Politechniki Lubelskiej oraz Hydrogen CarPG z Politechniki Gdańskiej. Reprezentanta będzie miała też Politechnika Łódzka w postaci zespołu Iron Warriors. Politechnikę Śląską będzie reprezentowała drużyna Smart Power Urban, a Wojskową Akademię Techniczną - WAT ECO TEAM. W konkursie wystartuje też zespół Rotor z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Krośnie.

-pap, nauka w Polsce

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE