Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nowe technologie

Czy Apple broni terrorystów

AFP
Producent iPhone'ów odmawia FBI i nie zamierza odblokować telefonu mordercy.

Œledczy chcš uzyskać dostęp do zawartoœci iPhone'a Syeda Farooka, który z żonš Tashfeen Malik w grudniu ubiegłego roku zabił 14 osób, a 22 ranił. Para morderców zginęła w wymianie ognia z policjš – został tylko telefon. Małżeństwo miało prawdopodobnie powišzania z grupami islamskich terrorystów.

Dlatego FBI chce zajrzeć do iPhone'a. Apple odmawia, tłumaczšc to ochronš danych swoich klientów. Szef firmy Tim Cook uważa, że uczyniłoby to wyłom w zabezpieczeniach, a rzšd dzięki takiemu narzędziu mógłby zaglšdać do telefonów innych ludzi. Działania Apple wspiera założyciel Facebooka Mark Zuckerberg, znany ze swojego doœć oryginalnego podejœcia do kwestii ochrony danych osobowych użytkowników sieci.

Po drugiej stronie sporu – oprócz FBI – jest Donald Trump, który nawołuje do bojkotu Apple. Przeciw Cookowi jest również większoœć Amerykanów – 51 proc. uważa, że firma powinna pomóc policji.

Do dyskusji włšczył się sam Bill Gates. Jego zdaniem tłumaczenia Apple to wymówka, bo FBI chce dostępu tylko do telefonu mordercy, a nie – generalnie – do wszystkich iPhone'ów. – Pytanie brzmi, czy rzšd ma prawo do takich informacji, czy ma działać po omacku – powiedział Gates.

Według „NYT" Departament Sprawiedliwoœci oczekuje pomocy Apple w odblokowaniu co najmniej dziewięciu smartfonów przestępców.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL