Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nowe technologie

Badanie: Kłamstwo rozprzestrzenia się w sieci szybciej niż prawda

123RF
Badacze z Massachusetts Institute of Technology przeanalizowali ponad 126 tysięcy historii, o których użytkownicy Twittera pisali w tym serwisie społecznoœciowym w latach 2006-2016. Z dokonanej przez nich analizy zebranego materiału wynika, że tzw. fake newsy czyli nieprawdzie informacje rozprzestrzeniajš się na Twitterze szeœciokrotnie szybciej niż informacje prawdziwe.

"Fake newsy docierajš dalej, szybciej, głębiej i sš znacznie szerzej dystrybuowane na Twitterze niż prawda - niezależnie od tego czego dotyczy informacja" - wynika z omówienia badania opublikowanego przez magazyn "Science".

- Fałsz zawsze wygrywa - mówi współautor badania Deb Roy, który w przeszłoœci pracował dla Twittera. Badanie przeprowadzone przez MIT zostało sfinansowane przez to ostatnie medium społecznoœciowe.

Naukowcy obliczyli, że fałszywa historia potrzebuje 10 godzin, by dotrzeć do 1500 użytkowników. Prawda na osišgnięcie tego samego celu potrzebuje 60 godzin. Statystycznie tzw. fake news dociera do 35 proc. więcej użytkowników niż prawda.

Fake newsy sš też znacznie częœciej "podawane dalej" - prawdziwe historie rzadko doczekujš się ponad 1000 tzw. retweetów (podania dalej przez użytkownika) - tymczasem 1 proc. fake newsów doczekuje się nawet 100 tys. retweetów.

Naukowcy rozrysowali też schemat rozchodzenia się fałszywej informacji w formie drzewa genealogicznego - i wyszło im, że taka informacja dociera do nawet 24 "pokoleń", podczas gdy prawdziwa informacja dociera znacznie płycej (maksymalnie do 12 "pokoleń").

ródło: AP

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL