Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nowe technologie

Dwóch Rumunów zhakowało ponad 100 kamer w Waszyngtonie

adobestock
Departament Sprawiedliwoœci USA zarzucił dwóm Rumunom włamanie się do ponad stu kamer monitoringu wykorzystywanych przez policję w Waszyngtonie i użycie obsługujšcych je komputerów do ataków typu ransomware.

Podejrzani Mihai Isvanca i Eveline Cismaru zostali aresztowani w Bukareszcie 15 grudnia, gdy próbowali opuœcić kraj - poinformował Departament.

Służby dowiedziały się, że komputery obsługujšce kamery monitoringu zostały zainfekowane 12 stycznia, zaledwie osiem dni przed inauguracjš prezydentury Donalda Trumpa - wynika z oskarżenia złożonego w sšdzie federalnym.

Podejrzani "brali udział we włamaniu się i przejęciu kontroli nad około 123 komputerami podłšczonymi do internetu, używanymi przez stołeczny wydział policji do obsługi kamer monitoringu w publicznych miejscach w Waszyngtonie" - czytamy w oskarżeniu.

Isvanca i Cismaru zostali również oskarżeni o używanie zhakowanych komputerów policyjnych do rozpowszechniania oprogramowania ransomware, poprzez wysłanie co najmniej 179 tys. e-maili wykorzystujšcych metodę phisingu.

Władze rumuńskie aresztowały w zeszłym tygodniu jeszcze trzy inne osoby za rzekome infekowanie komputerów złoœliwym oprogramowaniem.

Atak ransomware polega na zainfekowaniu wirusem komputera, zablokowaniu dostępu do plików i zapisanych danych, a następnie domaganiu się okupu, najczęœciej w postaci trudnej do przeœledzenia płatnoœci z wykorzystaniem wirtualnej waluty (kryptowaluty) Bitcoin. W razie niespełnienia żšdania, pliki mogš być nieodwracalnie usunięte lub uszkodzone. Według kalkulacji Google'a, dwa najpopularniejsze typy wirusa - Locky i Cerber - zarobiły odpowiednio około 5,9 miliona funtów (28,2 miliona złotych) i 5,2 miliona funtów (25 milionów złotych).

ródło: rp.pl/ NBC

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL