Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nowe technologie

Boeing nie będzie kontynuować produkcji Jumbo Jetów

Fotolia
Amerykański koncern lotniczy Boeing nie zamierza kontynuować produkcji Jumbo Jetów.

Legendarne Boeingi 747, będšce jednymi z największych samolotów pasażerskich na œwiecie nie doczekajš się już swoich nowszych wersji. Z zakładów produkcyjnych lotniczego giganta nie „wyjdzie” już ani jedna sztuka flagowego modelu odrzutowca. Przyczynš jest brak zamówień na Jumbo Jety. Ostatni Boeing 747-8i o numerze HL7644 zgodnie z obowišzujšcš umowš został dostarczony liniom Korean Air pod koniec lipca bieżšcego roku.

W 2019 roku swojš premierę będzie miała najnowsza wersja Boeinga- 777X. Samolot ten stanie się największš, dwusilnikowš maszynš na œwiecie i z dużym prawdopodobieństwem skupi na sobie uwagę linii lotniczych, które „polujš” na duże samoloty. Nie można zapominać, ze najlepiej sprzedajšcš się maszynš w tym segmencie jest najnowsza wersja gigantycznego Dreamlinera. Dodatkowš alternatywę stanowi Airbus A380. Jednak bazujšc na najnowszych danych, zainteresowanie Airbusem znaczšco spadło na całym œwiecie.

Boeing po rezygnacji z Jumbo Jetów planuje budowę jedynie wersji towarowej samolotu, oznaczonej nazwš 747-8. Niezwykłoœć tej maszyny ma polegać na technicznej możliwoœci załadunku przez podnoszony dziób samolotu. Takie rozwišzanie powoli na przewożenie ładunku o ponadgabarytowym rozmiarze.

Czy ostatnie wersje Jumbo Jetów będš eksploatowane przez koreańskie linie lotnicze? Pojawiła się opinia, że samoloty nazywane „Królami przestworzy” wcale nie zakończš swojej kariery w odległej Azji. Majš służyć w prezydenckiej flocie Stanów Zjednoczonych. Skšd takie przypuszczenie? Donald Trump poinformował jakiœ czas temu, że jako Air Force One zupełnie wystarczy mu obecny 747. Prezydent wspomniał, ze wcale nie potrzebuje kosmicznie drogiego Boeinga 777X (niektóre Ÿródła podajš cenę 400 mln dolarów). Jumbo Jet spełnia wszystkie oczekiwania Trumpa odnoœnie prezydenckiego samolotu. W zwišzku z takš deklaracjš nie jest do końca pewne, że ostatnie dwa modele 747 będš latały ze znaczkiem Korean Air. Jeżeli Donald Trump prosi, odmowa byłaby bardzo Ÿle przyjęta.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL