Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nowe technologie

Gra w Minecrafta pomaga uchodźcom z Syrii

mat. prasowe
Młodzi uchodŸcy z Syrii, którzy majš okazję grać regularnie w grę Minecraft, odczuwajš mniejsze poczucie beznadziei - wynika z badań uczonych Uniwersytetu Nowojorskiego, o których informuje CNN.

Minecraft to bijšca rekordy popularnoœci gra komputerowa, którš charakteryzuje to, że toczy się ona w otwartym œwiecie, a gracze mogš doœć swobodnie decydować o tym w jaki sposób będš prowadzić rozgrywkę (mogš realizować cele - walczyć z przeciwnikami, ale mogš też współtworzyć œwiat gry, albo być wyłšcznie jego obserwatorem).

Zdaniem zespołu badaczy z NYU gra w Minecrafta daje dzieciom, które musiały uciekać z Syrii, poczucie kontroli, a także przekonanie, że życie stwarza różne możliwoœci.

- Minecraft to miejsce, w którym można stworzyć cokolwiek. I gdzie ma się kontrolę (nad rzeczywistoœciš - red.) - mówi prof. Jan L. Plass. - Człowiek ma całkowitš wolnoœć. Może zmieniać otoczenie wokół siebie w dowolny sposób - dodaje.

Badaniem objęto 147 uchodŸców z Syrii, w wieku od 9 do 14 lat, którzy mieli okazję grać w Minecrafta w obozie dla uchodŸców w tureckiej Urfie.

Uczestnicy badania przez miesišc grali w Minecrafta przez dwie godziny dziennie pod nadzorem osoby dorosłej. Po miesišcu okazało się, że stan psychiczny dzieci się poprawił.

Teraz badacze z NYU chcieliby rozszerzyć eksperyment nawet na 10 tysięcy młodych, syryjskich uchodŸców.

ródło: CNN

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL