Nowe technologie

Gra w Minecrafta pomaga uchodźcom z Syrii

mat. prasowe
Młodzi uchodźcy z Syrii, którzy mają okazję grać regularnie w grę Minecraft, odczuwają mniejsze poczucie beznadziei - wynika z badań uczonych Uniwersytetu Nowojorskiego, o których informuje CNN.

Minecraft to bijąca rekordy popularności gra komputerowa, którą charakteryzuje to, że toczy się ona w otwartym świecie, a gracze mogą dość swobodnie decydować o tym w jaki sposób będą prowadzić rozgrywkę (mogą realizować cele - walczyć z przeciwnikami, ale mogą też współtworzyć świat gry, albo być wyłącznie jego obserwatorem).

Zdaniem zespołu badaczy z NYU gra w Minecrafta daje dzieciom, które musiały uciekać z Syrii, poczucie kontroli, a także przekonanie, że życie stwarza różne możliwości.

- Minecraft to miejsce, w którym można stworzyć cokolwiek. I gdzie ma się kontrolę (nad rzeczywistością - red.) - mówi prof. Jan L. Plass. - Człowiek ma całkowitą wolność. Może zmieniać otoczenie wokół siebie w dowolny sposób - dodaje.

Badaniem objęto 147 uchodźców z Syrii, w wieku od 9 do 14 lat, którzy mieli okazję grać w Minecrafta w obozie dla uchodźców w tureckiej Urfie.

Uczestnicy badania przez miesiąc grali w Minecrafta przez dwie godziny dziennie pod nadzorem osoby dorosłej. Po miesiącu okazało się, że stan psychiczny dzieci się poprawił.

Teraz badacze z NYU chcieliby rozszerzyć eksperyment nawet na 10 tysięcy młodych, syryjskich uchodźców.

Źródło: CNN

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL