Akustycy pracują nad cyfrowym stetoskopem

aktualizacja: 05.04.2017, 12:13
Foto: 123RF

Akustycy z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN pracują nad nowoczesnym cyfrowym stetoskopem.

 

Urządzenie ma przetwarzać dźwięki tak, by lekarz wyraźniej słyszał wszystkie niepokojące sygnały powstające w ciele pacjenta.

 

Przy okazji prac nad urządzeniem elektronicznym zespół dra Łukasza Nowaka zbadał właściwości tradycyjnych akustycznych stetoskopów, używanych na co dzień przez lekarzy, wyniki są zaskakujące. Prace Polaków pokazały, że zwykły stetoskop działa inaczej, niż tłumaczą to książki, z których uczą się przyszli lekarze. Wiadomość o tym zamieszcza "The Journal of the Acoustical Society of America".

 

Część stetoskopów wyposażona jest w dwie różne końcówki. Z jednej strony głowicy - którą przykłada się do ciała pacjenta - jest membrana, a z drugiej - lejek. Lekarze uczeni są, że każda z końcówek stetoskopu inaczej filtruje dźwięk. Membrana miałaby tłumić dźwięki o mniejszej częstotliwości (niższe), co pomaga w badaniu płuc. Końcówka zwana lejkiem wycisza wyższe składowe dźwięku (o większej częstotliwościach) i lepiej spisuje się w badaniu osłuchowym serca.

 

- Poddajemy w wątpliwość, czy podwójne głowice w stetoskopach są zasadne. Z naszych badań wynikło, że ani końcówka z lejkiem, ani z membraną nie mają właściwości filtracyjnych, a lejek po prostu przenosi trochę cichsze sygnały, bo ma mniejszą powierzchnię - wyjaśnia dr Łukasz Nowak.

 

Naukowiec opowiada o wcześniejszych badaniach, z których wynikało, że końcówki stetoskopu różnie filtrują dźwięk. Te badania prowadzone były w warunkach nie do końca zbliżonych do zwykłego badania osłuchowego. Stetoskop zawieszano nad głośnikiem i sprawdzano, jak przepływają przez niego dźwięki. Ten pomysł nie do końca miał sens, bowiem w czasie badania lekarz przykłada głowicę stetoskopu do ciała pacjenta, a nie słucha dźwięków z powietrza.  Głowica przytknięta do ciała pacjenta tworzy z nim nowy układ mechaniczny, w którym dźwięk rozchodzi się inaczej. 

 

Dlatego Polacy zaproponowali metodę wykonywania badań akustycznych, w których rzeczywiście stetoskop przykłada się do ciała pacjenta, a badanie porównywane jest z prowadzonym jednocześnie badaniem EKG. Dzięki takiej metodologii możliwa jest obiektywna ocena i porównanie właściwości różnych stetoskopów medycznych. Ta nowa metoda pozwoliła Polakom obalić mit dotyczący różnic między końcówkami.

 

—pap Nauka w Polsce, k.k.

 

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE