Brak zaświadczenia z Izby to nie przeszkoda do powołania notariusza

aktualizacja: 24.03.2016, 11:34
Brak zaświadczenia z Izby to nie przeszkoda do powołania notarius...
Brak zaświadczenia z Izby to nie przeszkoda do powołania notariusza
Foto: Fotorzepa, Piotr Kowalczyk

Minister Sprawiedliwości miał prawo powołać notariusz, która zdała egzamin notarialny bez zaświadczenia o odbyciu aplikacji, i wybrała siedzibę swojej kancelarii w Warszawie.

REDAKCJA POLECA

Taki wniosek płynie ze styczniowego wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Anna H. (dane zmienione) zwróciła się do Ministra Sprawiedliwości o powołanie jej na stanowisko notariusza i wyznaczenie siedziby kancelarii notarialnej w Warszawie.

Jej wniosek negatywnie zaopiniowała stołeczna Izba Notarialna, która uznała, że Anna H. nie spełnia przesłanki odbycia aplikacji notarialnej, bowiem nie uzyskała zaświadczenia o ukończeniu aplikacji, a mimo to została dopuszczona do egzaminu notarialnego. Dodatkowo Izba wskazała, że w zaproponowanej lokalizacji kancelarii, w promieniu 1 kilometra, swoje kancelarie prowadzi już 110 notariuszy.

Mimo negatywnej opinii, Minister powołał Annę H., uznając, że spełnia ona wszystkie przesłanki ustawowe.

Minister stwierdził, że skoro brak zaświadczenia o odbyciu aplikacji notarialnej nie stanowił przeszkody w dopuszczeniu do egzaminu notarialnego, to tym bardziej nie może stanowić przeszkody w powołaniu jej na stanowisko notariusza. W przeciwnym razie podważałoby to decyzję Przewodniczącego Komisji Egzaminacyjnej o dopuszczeniu do egzaminu notarialnego, do czego ani Minister, ani Izba nie są upoważnieni.

Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Business Communication. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Business Communication lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE