Gminy niechętnie przekształcają prawo użytkowania wieczystego we własność

Coraz mniej gmin wyzbywa się majątku i przekształca prawo użytkowania wieczystego we własność na preferencyjnych zasadach.

Publikacja: 17.12.2015 06:30

Gminy niechętnie przekształcają prawo użytkowania wieczystego we własność

Foto: www.sxc.hu, James White

Prawo daje samorządom prawo do przyznania użytkownikom wieczystym bonifikat, jeżeli ci zechcą zmienić swoje prawo na prawo własności. Nie zamierzają jednak, bo to się nie opłaca.

Dla nielicznych

W Józefowie można stać się właścicielem, płacąc rynkową cenę. Miasto nie zdecydowało się uchwalić bonifikat. Podobnie jest w Krakowie czy w Warszawie. W nich obowiązują jednak małe wyjątki.

W Krakowie liczyć na upust mogą tylko spółdzielnie mieszkaniowe, natomiast wspólnoty mieszkaniowe czy właściciele domów jednorodzinnych już nie.

– Spółdzielnie mogą przekształcić prawo użytkowania za jedynie 2 proc. jego wartości na podstawie art. 32 ustawy o o gospodarce nieruchomościami – przyznaje Anna Trembecka z Wydziału Skarbu w Urzędzie Miasta w Krakowie.

W Warszawie radni podjęli uchwałę w sprawie bonifikat.

– Na upusty mogą jednak na jej postawie liczyć tylko osoby fizyczne posiadające nieruchomości na cele mieszkaniowe. Oznacza to, że spółdzielnie mieszkaniowe oraz inne osoby prawne już nie – tłumaczy Teresa Rosłoń z Urzędu Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Przeciwko temu protestowały warszawskie spółdzielnie mieszkaniowe. Z inicjatywy 19 z nich w sierpniu ubiegłego roku powołany został Społeczny Komitet Mieszkańców Warszawy, który przystąpił do zbierania podpisów pod obywatelskim projektem uchwały w sprawie bonifikat dla spółdzielni. Zebrano pod nim przeszło 50 tys. podpisów.

Spółdzielnie liczą na 95 proc. bonifikaty ze strony miasta.

– Właśnie ważą się losy tego projektu – mówi Piotr Kłodziński, prezes SM Energetyka.

Większość spółdzielni jednak nie wierzy, że władze miasta się na to zgodzą. Przy tak dużych upustach straciłyby bowiem w wyniku przekształceniach grube miliony.

Druga ścieżka

Od lat obowiązuje także ustawa o przekształcaniu praw użytkowania wieczystego we własność. Na jej podstawie użytkownik może zmusić gminę do przekształcenia. Pod warunkiem jednak, że spełni wymogi z tej ustawy. Zainteresowanie ustawą spadło jednak, gdy Trybunał Konstytucyjny kilkakrotnie wydał orzeczenia w jej sprawie.

W efekcie nie przewiduje już ona atrakcyjnych bonifikat przy wykupie gruntów gminnych na własność. Nie zezwala też na ten wykup firmom. Obecnie np. w Józefowie z tej ustawy korzysta dwóch–czterech użytkowników rocznie.

Prawo daje samorządom prawo do przyznania użytkownikom wieczystym bonifikat, jeżeli ci zechcą zmienić swoje prawo na prawo własności. Nie zamierzają jednak, bo to się nie opłaca.

Dla nielicznych

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona