Nieruchomości

#RZECZoPRAWIE - Paweł Kuglarz: Za wcześnie na Komisję Weryfikacyjną w Krakowie

Paweł Kuglarz
rp.pl
W ubiegłym tygodniu minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro nie wykluczył, iż nieprawidłowościami przy reprywatyzacji nieruchomości w Krakowie zajmie się Komisja Weryfikacyjna, która obecnie bada takie przypadki w Warszawie.

Zdaniem goszczącego we wtorkowym programie #RZECZoPRAWIE mec. Pawła Kuglarza z warszawskiej kancelarii Taylor Wessing, na takie działania jest za wcześnie. Jak podkreślił, sytuacja Warszawy jest szczególna. - W związku z tym działania nadzwyczajne Komisji Weryfikacyjnej są odpowiedzią na zaniedbania i zaniechania samorządu. Natomiast w przypadku Krakowa czy innych miast ma to zupełnie inny charakter: przestępstwa związane z reprywatyzacją dotyczyły głównie tego, że zgłaszali się tzw. spadkobiercy, którzy na podstawie sfałszowanych pełnomocnictw uzyskiwali zwrot nieruchomości – wyjaśnił mec. Kuglarz w rozmowie z Markiem Domagalskim.

Jego zdaniem, w przypadku Krakowa zastosowanie mechanizmów prawa cywilnego, administracyjnego i karnego przy udziale prokuratorów mogłyby być wystarczające. - Po kilku miesiącach działania Komisji Weryfikacyjnej racjonalne byłoby poczekanie w jaki sposób decyzje Komisji zostaną ocenione przez sądy administracyjne – dodał prawnik.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL