Bez odszkodowania za lokale sprzedane przez miasto mimo roszczeń dekretowców

Dekretowcy, którzy odzyskali tylko część kamienicy, nie mają co liczyć na odszkodowanie za mieszkanie sprzedane przez miasto z naruszeniem prawa.

Aktualizacja: 03.09.2015 19:19 Publikacja: 03.09.2015 17:20

Bez odszkodowania za lokale sprzedane przez miasto mimo roszczeń dekretowców

Foto: Fotorzepa, Radek Pasterski RP Radek Pasterski

W czwartek Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów przesądził, że decyzje lokalowe wydane z naruszeniem prawa nie są źródłem poniesionej przez dekretowca szkody. Nie mogą więc się na nie powoływać i domagać odszkodowania od Skarbu Państwa.

To bardzo niekorzystne dla dekretowców rozstrzygnięcie. Skorzysta na nim natomiast Skarb Państwa, bo nie musi płacić wielomilionowych odszkodowań.

Sąd Najwyższy odpowiedział w ten sposób na pytanie prawne dotyczące zasad ustalania odszkodowania za lokale, które najemcy zdążyli wykupić przed zwrotem kamienic.

Chodziło o budynek przy ul. Puławskiej 103 w Warszawie. Spadkobiercy dawnych właścicieli odzyskali go, ale nie w całości. Wcześniej osiem lokali wykupili w budynku najemcy.

W czterech wypadkach udało się spadkobiercom doprowadzić do podważenia decyzji władz stolicy w sprawie ich sprzedaży. Postanowili więc wystąpić o odszkodowanie za te mieszkania do Sądu Okręgowego w Warszawie. W sumie otrzymali ok. 1,3 mln zł.

Od tego wyroku do Sądu Apelacyjnego w Warszawie odwołał się Skarb Państwa. Nic jednak nie wskórał. Sąd utrzymał w mocy wyrok niższej instancji.

Według tego sądu zasadnicze w tej sprawie jest ustalenie, czy zachodzi związek między wadliwymi decyzjami o sprzedaży lokali a szkodą wyrządzoną spadkobiercom. Na podstawie art. 7 dekretu Bieruta właściciel miał prawo domagać się od gminy m.st. Warszawy (później Skarbu Państwa) ustanowienia prawa użytkowania wieczystego. Niewykonanie lub nienależyte wykonanie tego obowiązku przez gminę (Skarb Państwa) było działaniem skutkującym szkodą. W tej sprawie nie było podstaw do nieuwzględnienia wniosku spadkobierców. Sprzedaż mieszkań najemcom spowodowała zaś nieodwracalne skutki prawne i nie można tych lokali zwrócić. Związek więc między decyzjami a szkodą wyrządzoną spadkobiercom jest oczywisty.

Skarb Państwa wniósł skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, a ten postanowił zadać pytanie prawne składowi siedmiu sędziów. Okazuje się, że poglądy doktryny i sądów w tym zakresie są bardzo różnie. Chodzi o to, czy wadliwa decyzja w sprawie sprzedaży lokalu może być źródłem szkody po stronie dekretowca. Sąd odpowiedział, że nie.

Sygn. akt III CZP 22/15

Sądy i trybunały
Ważna opinia z TSUE ws. neosędziów. Nie spodoba się wielu polskim prawnikom
Sądy i trybunały
Będzie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. Ujawniamy plany reformy
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
ZUS
Kolejny pomysł zespołu Brzoski: ZUS rozliczy składki za przedsiębiorców
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Prawo w Polsce
Od 1 maja rusza nowy program bezpłatnych badań. Jak z niego skorzystać?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne