Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nieruchomoœci

#RZECZoPRAWIE - Michał Sobański: reprywatyzacja nieruchomości warszawskich

Michał Sobańsk
rp.pl
We wtorkowym programie #RZECZoPRAWIE o tym, co dalej z reprywatyzacjš w stolicy - mówił Michał Sobański, ekspert od spraw reprywatyzacyjnych.

- Ciężko powiedzieć, czy afera wywołana w Warszawie, to koniec reprywatyzacji. Wydaje mi się, że to dopiero preludium do tego co dalej będzie się działo. Sprawa został „rozdmuchana" na podstawie jeden działki – Chmielnej 70. Choć mijajš tygodnie nie widzę innych takich przypadków a mówiło się, że będš – powiedział we wtorkowym programie #RZECZoPRAWIE Michał Sobański, ekspert od spraw reprywatyzacyjnych.

- Mówi się też, że Dekret Bieruta miał na celu odbudowę Warszawy. A ja przypominam, że dekret miał zagrabić mienie warszawiaków. Stalin chciał się zemœcić na Polakach za Powstanie Warszawskie – stwierdził goœć Tomasza Pietrygi.

Dzisiaj to co pani Hanna Gronkiewicz-Waltz przeforsowała, czyli tš nowš ustawę antyreprywatyzacyjnš, można podzielić na trzy punkty. Pierwszy, który dotyczy prawa pierwokupu miasta - moim zdaniem jest ok. Drugi polegajšcy na wygaszeniu tego prawa jeœli, ktoœ się nie zgłosił – również jest do przyjęcia. I trzeci - moim zdaniem nie do przyjęcia - polegajšcy na tym, że można odmówić zwrotu nieruchomoœci prawowitym właœcicielom i nie wypłacać odszkodowania. Czegoœ takiego nie widziałem nigdzie - zaznaczył Sobański.

- 10% odszkodowania, które zapowiedziała prezydent stolicy jest œmieszne. Szczególnie w Warszawie – dodał.

Hanna Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że wywłaszczenia zostanš zablokowane. Według Sobańskiego jest to niespotykane, jeœli prezydent miasta stwierdza, że woli płacić odszkodowania, niż zwracać nieruchomoœci.

- Musimy pamiętać, że niektórzy właœciciele niechętnie chcš odzyskać w naturze tereny zagospodarowane pod przedszkola, szkoły, czy boiska. Woleliby zapewne otrzymać odszkodowanie. Z tego co wiem takich nieruchomoœci na terenie Warszawy jest około 113. Miasto stać jest na to, aby je wypłacić byłym właœcicielom – powiedział Sobański.

Zdaniem goœcia redaktora Pietrygi, na przykładzie jednego przypadku mówi się o reprywatyzacji, że całoœć jest dzika i nie chroni się lokatorów. Z pewnoœci nieprawidłowoœci sš, jeœli tak duży majštek jest wydawany na podstawie decyzji urzędniczej. Nie jest to jednak nic nadzwyczajnego. Tak jest na całym œwiecie. Trzeba œcigać takie patologie, ale od tego sš odpowiednie organy.

Pani prezydent zapowiedziała, że wszystkie sprawy prowadzone przez kancelarie, które dotyczš zwrotu gruntów warszawskich, skieruje do prokuratury. - To sš dramatyczne ruchy. Nie wiem czym one sš spowodowane – powiedział Sobański.

Na czwartek zapowiedziano też sesję gdzie majš być badane zwroty. W ocenie goœcia „Rzeczpospolitej" nic to nie da. To jest zasłona dymna. Kolejni urzędnicy zacznš badać te sprawy, a to sš przecież wieloletnie postępowania sšdowe, które były przedmiotem głębokiej analizy. Często już zakończone wyrokami.

- Jestem sceptyczny co do możliwoœci uchwalenia ustawy reprywatyzacyjnej. Polska jako jedyna nie uporała się od ponad 27 lat z tš sprawš. Ale jeżeli sš nieruchomoœci, które można zwrócić i sš właœciciele, którzy się o nie upominajš to nie widzę powodu, dlaczego ich nie zwracać – zaznaczył Sobański.

Jego zdaniem, ustawa z 2001 roku była takim kompromisem. Przewidywała częœciowo zwrot w naturze, częœciowo w obligacjach. Można by spróbować do niej wrócić w pewnej częœci. Na pewno Warszawę trzeba traktować oddzielnie.

- Rozumiem zaniepokojonych lokatorów. Zdarzajš się sprawy bulwersujšce, jak chociażby tzw. czyœciciele kamienic. Te problemy występujš nie tylko w Warszawie, ale w całej Polsce i w Europie również. Takie sytuacje trzeba œcigać – stwierdził ekspert od spraw reprywatyzacyjnych.

- Będzie wielka debata w Sejmie, ale obawiam się, że ona spełznie na niczym. Nie widzę siły politycznej, która chce przeprowadzić reprywatyzację, a to błšd, bo Polska stałaby się bogatsza i kulturowo, i finansowo – dodał na koniec.

Zobacz cały wywiad #RZECZoPRAWIE: Co dalej z reprywatyzacjš w Warszawie

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL