Użytkowanie wieczyste: można mieć dom bez gruntu

Nie traci się własności mieszkania tylko dlatego, że wygasło prawo użytkowania gruntu pod blokiem.

Publikacja: 28.08.2017 08:12

Użytkowanie wieczyste: można mieć dom bez gruntu

Foto: Fotorzepa, Piotr Wittman

W piątek Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę ważną dla milionów właścicieli mieszkań oraz lokali użytkowych w budynkach stojących na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste. Przesądził, że upływ terminu, na który zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego gruntu, nie powoduje wygaśnięcia prawa odrębnej własności lokalu znajdującego się w budynku położonym na tej nieruchomości.

Zdaniem SN opowiedzenie się za nadaniem prawu użytkowania wieczystego charakteru dominującego i wygaszenie w związku z jego ustaniem prawa własności lokalu nie znajduje wyraźnych podstaw w prawie, tym bardziej że wymagałoby to odejścia od literalnej wykładni przepisów ustawy o własności lokali i dokonywanie jej wbrew temu, co wynika z konstytucji.

Różne wyroki

Uchwała została podjęta na wniosek rzecznika praw obywatelskich. Chodziło o rozstrzygnięcie wątpliwości, jak traktować odrębną własność lokali w budynkach stojących na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste. Są w tym zakresie rozbieżności. Część sądów uważa, że własność lokali wygasa razem z upływem terminu, na jaki ustanowiono prawo użytkowania wieczystego. Taki pogląd wyraził m.in. Sąd Najwyższy w wyroku z 3 września 2009 r. (I CSK 6/09). Stwierdził m.in., że prawo własności lokali jest ograniczone w czasie, ponieważ jego istnienie nie może przekraczać czasu trwania własności nieruchomości wygasającej razem z prawem użytkowania wieczystego gruntu. Odmiennie na problem spojrzał SN w postanowieniu z 30 października 2008 r. (IV CSK 234/08), rozważając relację między prawem odrębnej własności lokali a prawem użytkowania wieczystego. Jego zdaniem art. 3 ustawy o własności lokali wyznacza dominującą rolę prawa odrębnej własności lokalu, z którym związane jest zarówno prawo do części wspólnych budynków, jak i do gruntu. Upływ terminu, na jaki ustanowiono prawo użytkowania wieczystego gruntu, nie powoduje więc wygaśnięcia prawa własności lokali na tej nieruchomości. Ponieważ udział w prawie użytkowania jest przymusowo związany z lokalem, to dopóki trwa własność, dopóty musi istnieć także użytkowanie wieczyste. Trwałość prawa własności jest jedną z podstawowych jego cech.

Na korzyść właścicieli

Rzecznikowi bliższa jest ta druga interpretacja. Sąd Najwyższy, podzielając jego wątpliwości, wskazał, że istota problemu sprowadza się do wskazania prawidłowej wykładni przepisów, które należy wziąć pod uwagę przy ustaleniu skutków upływu terminu, na jaki ustanowiono prawo użytkowania wieczystego. Według SN wygaśnięcie prawa użytkowania wieczystego nie powoduje wygaśnięcia prawa własności.

sygnatura akt: III CZP 11/17

Opinia

Rafał Dębowski, adwokat

Takie przypadki, że wygasa prawo użytkowania wieczystego pod budynkiem, w którym znajdują się lokale na odrębną własność, czasami się zdarzają. Przede wszystkim chodzi o grunty oddane w użytkowanie na 40 lat. Wszystkim się wydaje, że prawo użytkowania ustanawia się zawsze na 99 lat. Nie zawsze tak jest. Uchwała SN nie rozwiązuje jednak wszystkich problemów związanych z wygaśnięciem prawa użytkowania wieczystego. Konieczna jest interwencja ustawodawcy, ponieważ po wygaśnięciu prawa użytkowania właściciel mieszkania będzie miał udział w budynku, a w gruncie już nie, bo blok będzie stał na cudzym gruncie. I co wtedy? Czy właściciel mieszkania ma płacić za bezumowne korzystanie właścicielowi gruntu? Przepisy powinny przewidywać roszczenie, że w razie gdy zaistnieje taka sytuacja, dojdzie do podpisana umowy ustanawiającej prawo użytkowania wieczystego na kolejne lata.

W piątek Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę ważną dla milionów właścicieli mieszkań oraz lokali użytkowych w budynkach stojących na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste. Przesądził, że upływ terminu, na który zostało ustanowione prawo użytkowania wieczystego gruntu, nie powoduje wygaśnięcia prawa odrębnej własności lokalu znajdującego się w budynku położonym na tej nieruchomości.

Pozostało 87% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara