Analitycy wierzą w deweloperów

W tym roku dobre tendencje na rynku nieruchomości utrzymają się, podaż nowych mieszkań powinna rosnąć, ceny również.

Publikacja: 20.08.2017 16:24

Analitycy wierzą w deweloperów

Foto: Fotorzepa/Adam Burakowski

Wystarczy przespacerować się ulicami miast w Polsce, aby zaobserwować boom na rynku nieruchomości. Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań i nie narzekają na brak chętnych do zakupu. Szybko rozwija się również rynek nieruchomości komercyjnych (np. biurowce, magazyny).

Na warszawskiej giełdzie notowanychy jest 33 deweloperów. Ich akcje są skupione w subindeksie WIG-nieruchomości. Przez ostatnie 12 miesięcy indeks ten wzrósł o 25 proc., natomiast od początku tego roku o ok. 14 proc.

A jakie są perspektywy na dalszą część roku? Opinie analityków są optymistyczne.

Jak mówi Cezary Bernatek, analityk Haitong Banku, nic nie wskazuje na to, by w krótkim terminie korzystne tendencje na rynku mieszkaniowym zmieniły się.

– Nie widzę istotnych czynników, które mogłyby spowodować, że dobra dynamika sprzedaży mieszkań na rynku pierwotnym, odnotowana w pierwszym półroczu, miałaby zostać zahamowana w kolejnych miesiącach 2017 r. – mówi Cezary Bernatek. – Podaż nowych mieszkań będzie rosła, kontynuując trend obserwowany w kilku ostatnich latach. Oczekuję jednak, że rynek w dalszej części 2017 r. nadal będzie zrównoważony, a ceny sprzedawanych przez deweloperów mieszkań będą utrzymywały się w lekkim trendzie wzrostowym.

A na jakie spółki z WIG-nieruchomości warto postawić?

Spośród deweloperów mieszkaniowych Cezary Bernatek wymienia: Robyg, LC Corp oraz Lokum Deweloper. To te przedsiębiorstwa powinny najbardziej zaskoczyć wynikami w niedalekiej przyszłości. Natomiast w grupie firm działających na rynku komercyjnym jego faworytem jest GTC, czyli spółka mająca największy udział w subindeksie WIG-nieruchomości.

Optymistycznie potencjał deweloperów mieszkaniowych ocenia także Piotr Zybała, analityk DM mBanku. Jego zdaniem wzrost kursów akcji tych spółek jest uzasadniony wynikami finansowymi i wielkością sprzedaży. Potencjał w tym zakresie wciąż istnieje i nie został w pełni uwzględniony w wycenie akcji.

Piotr Zybała zaznacza jednak, że notowania WIG-nieruchomości zależą nie tylko od kondycji spółek, ale także od ogólnej koniunktury na giełdzie.

– Projekty najczęściej są finalizowane w końcówce roku. Mieszkania są wtedy przekazywane odbiorcom. Jest to więc okres, kiedy spółki mają największe przychody. Tak powinno być m.in. w przypadku Dom Development, Robyg, Lokum Deweloper.

W tych firmach spodziewana jest bardzo mocna końcówka roku. Spodziewamy się również bardzo dobrych wyników w Atalu, LC Corp oraz Archicom – wymienia Piotr Zybała.

Jego zdaniem trudno wskazać jednego mocnego faworyta, ale biorąc pod uwagę wskaźniki finansowe (np. cena do zysku) bardzo korzystnie przedstawiają się obecnie LC Corp oraz Lokum Deweloper.

Eksperci stawiają zatem głównie na dużych deweloperów. Wyjątkiem jest Lokum Deweloper, którego udział w WIG-nieruchomości wynosi jedynie 0,7 proc. Ten deweloper, działający we Wrocławiu i Krakowie, szacuje, że w 2017 r. przekaże 679 mieszkań wobec 576 w 2016 r. (był to rekordowy poziom). Perspektywy te zostały docenione przez ekspertów. ©?

Faworyci z WIG-nieruchomości

- Największą spółką w WIG-nieruchomości jest Globe Trade Centre (GTC). Jego udział w tym subindeksie przekracza 24 proc. GTC jest właścicielem i zarządcą 35 budynków komercyjnych z powierzchnią biurową i handlową. Spółka działa nie tylko w Polsce, ale również w takich krajach jak: Serbia, Rumunia, Chorwacja, Bułgaria czy Węgry.

- Kolejne miejsca, pod względem udziału w WIG-nieruchomościach, zajmują deweloperzy mieszkaniowi: Robyg (11,6 proc.), Echo Investment (11 proc.), Dom Development (8,4 proc.), LC Corp (6,4 proc.). Spółki z tej grupy (oprócz Echo Investment) są faworytami ekspertów na najbliższe miesiące.

- Robyg buduje mieszkania w wielu dzielnicach Warszawy (m.in. Mokotów, Bemowo, Ursus, Wilanów) i Gdańska (m.in. Nowa Letnica, Wrzeszcz). Dom Development działa głównie na rynku warszawskim. Od 2011 r. jest obecny także we Wrocławiu, a od czerwca 2017 r. w Trójmieście. Z kolei LC Corp (deweloper kontrolowany przez Leszka Czarneckiego) działa zarówno w segmencie mieszkaniowym (Warszawa, Wrocław, Kraków, Katowice, Gdańsk, Łódź), jak i komercyjnym (m.in. Sky Tower we Wrocławiu).

- W pierwszej dziesiątce największych deweloperów notowanych na GPW, a zarazem wskazanych przez ekspertów, znajduje się też Atal (3,6-proc. udział w WIG-nieruchomości). Deweloper ten, kontrolowany przez rodzinę Juroszków, specjalizuje się w budowie osiedli mieszkaniowych, pojedynczych budynków wielorodzinnych oraz domów jednorodzinnych.

- Wśród wymienionych przez ekspertów deweloperów w tym roku najwyższą stopą zwrotu z inwestycji w akcje może się pochwalić Lokum Deweloper (ponad 40 proc.). Około 40 proc. zdrożały także akcje spółek: Atal oraz Dom Development. Akcje największego dewelopera mieszkaniowego z WIG-nieruchomości, czyli Robyga, są warte o ok. 20 proc. więcej niż na początku roku.

Wystarczy przespacerować się ulicami miast w Polsce, aby zaobserwować boom na rynku nieruchomości. Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań i nie narzekają na brak chętnych do zakupu. Szybko rozwija się również rynek nieruchomości komercyjnych (np. biurowce, magazyny).

Na warszawskiej giełdzie notowanychy jest 33 deweloperów. Ich akcje są skupione w subindeksie WIG-nieruchomości. Przez ostatnie 12 miesięcy indeks ten wzrósł o 25 proc., natomiast od początku tego roku o ok. 14 proc.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Rząd przyjął program tanich kredytów. Klienci już rezerwują odpowiednie mieszkania
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Nieruchomości
Wielki recykling budynków nabiera tempa. Troska o środowisko czy o portfel?
Nieruchomości
Opada gorączka, ale nie chęci
Nieruchomości
Klienci czekają w blokach startowych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Nieruchomości
Kredyty mieszkaniowe: światełko w tunelu