Zbywanie gruntów rolnych na nowych zasadach - problemy z interpretacją prawa

Odkąd zmieniły się przepisy, obrót działkami rolnymi zamarł. Są też problemy z interpretacją prawa.

Publikacja: 29.07.2016 07:58

Zbywanie gruntów rolnych na nowych zasadach - problemy z interpretacją prawa

Foto: 123RF

Niecałe trzy miesiące temu zmieniły się zasady zbywania gruntów rolnych. Notariusze oraz pośrednicy w obrocie nieruchomościami zgodnie twierdzą, że od tego czasu obrót ziemią bardzo się skurczył. Za to dużo jest wątpliwości, jak interpretować nowe przepisy.

Są obawy

– Od 30 kwietnia, czyli od daty wejścia w życie zmian w ustawie o ustroju rolnym, nie zawarto w mojej kancelarii ani jednej transakcji na większe areały – mówi Robert Dor, notariusz z Warszawy. – Nic się nie zmieniło w sprzedaży działek do 3 tys. mkw., czyli wyłączonych spod działania tej ustawy. Nadal cieszą się dużą popularnością.

– Podobnie jest z działkami, dla których wydano przed 30 kwietnia warunki zabudowy – mówi Dariusz Sobolewski, pośrednik w obrocie nieruchomościami z Giżycka.

– Dużym problemem jest brak finansowania – tłumaczy Tomasz Błeszyński, doradca na rynku nieruchomości.

– Banki ze względu na zmianę przepisów dotyczącą ustanawiania hipoteki na nieruchomościach rolnych nie chcą udzielać kredytów.

Jest jednak szansa, że to się zmieni. Na podpis prezydenta czeka nowela przepisów w tej sprawie.

900 wniosków

Nowe zasady obrotu przewidują, że prywatną ziemię można sprzedać tylko rolnikowi indywidualnemu, który spełnia wymogi z ustawy. Na sprzedaż innej osobie trzeba mieć zgodę Agencji Nieruchomości Rolnych.

Z informacji jakie otrzymała „Rzeczpospolita", wynika, że do końca czerwca do ANR wpłynęło 915 wniosków tej sprawie. Do tej pory ANR wydała 126 zgód, w sumie na 341 ha.

Najwięcej wniosków wpłynęło do terenowego oddziału w Warszawie – 181, Lublinie – 145, Rzeszowie – 108, Bydgoszczy – 88 i Poznaniu – 67. Najmniej wniosków przyjął terenowy oddział w Gorzowie Wielkopolskim – 5, filia w Zielonej Górze – 7 i filia w Koszalinie – 13.

Najwięcej decyzji wydano w w Warszawie – 55, Bydgoszczy – 18, filii w Łodzi – 17, w Olsztynie – 12 , Lublinie – 11. Dotychczas też ANR nie wydała żadnej odmownej decyzji. W dziesięciu przypadkach umorzono jedynie postępowanie ze względu na brak kompletu dokumentów.

Po wejściu nowych przepisów ani razu też ANR nie skorzystała z przysługującego jej prawa pierwokupu.

Obawy i wątpliwości

Nie brakuje też wciąż wątpliwości prawnych.

– Pojawiają się ciągle nowe – mówi Dariusz Sobolewski. Nowe przepisy pozwalają zbyć nieruchomość na starych zasadach, np. na cele komercyjne, jeżeli wydana dla niej została przed 30 kwietnia decyzja o warunkach zabudowy. – Miałem przypadek, że część nieruchomości była objęta taka decyzją, a część nie. I co wtedy? – zastanawia się Dariusz Sobolewski. – Wolno zbyć na cele komercyjne czy nie?

Okazuje się, że i rolnicy indywidualni mają problemy z nabyciem gruntów rolnych.

– Mój klient chciał sprzedać grunty obciążone dzierżawą rolnikowi indywidualnemu – mówi Maciej Obrębski, adwokat. – Okazało się, że nie ma na to szans, bo grunt ma prawo kupić tylko rolnik, który osobiście będzie je uprawiał. A te przecież były w dzierżawie.

Masz pytanie, wyślij e-mail do autorki, r.krupa@rp.pl

Niecałe trzy miesiące temu zmieniły się zasady zbywania gruntów rolnych. Notariusze oraz pośrednicy w obrocie nieruchomościami zgodnie twierdzą, że od tego czasu obrót ziemią bardzo się skurczył. Za to dużo jest wątpliwości, jak interpretować nowe przepisy.

Są obawy

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara