Lokator stroną postępowania w sprawie o stan wentylacji - wyrok WSA

Prawidłowe funkcjonowanie i stan techniczny przewodów kominowych w budynku wielorodzinnym są istotne także dla właściciela wyodrębnionego lokalu.

Aktualizacja: 23.07.2016 06:52 Publikacja: 22.07.2016 18:57

Lokator stroną postępowania w sprawie o stan wentylacji - wyrok WSA

Foto: 123RF

Może on więc być stroną postępowania o usunięcie spowodowanych tym zagrożeń.

Janina W., właścicielka wyodrębnionego mieszkania w bloku wielorodzinnym w Zabrzu, zaalarmowała Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, że zły stan techniczny przewodów kominowych i wentylacyjnych stwarza niebezpieczeństwo dla życia.

Inspektor zareagował na pismo w sposób urzędowy i wszczął postępowanie w sprawie nieodpowiedniego stanu technicznego przewodów kominowych (wentylacyjnych, spalinowych). W trakcie postępowania spółdzielnia mieszkaniowa, zarządzająca blokiem, oświadczyła, że okresowe przeglądy stanu technicznego budynku nie ujawniły zagrożenia. Przedstawiła liczne protokoły z przeglądów ciągów kominowych, dymowych i spalinowych oraz z okresowych kontroli stanu technicznego instalacji gazowych. Utrudnienia stwarza natomiast sama Janina W., która notorycznie zatyka i zakleja wszystkie kratki wentylacyjne w swoim mieszkaniu. Odmawia też udostępnienia lokalu dla kontroli przewodów kominowych oraz w szczelności instalacji gazowych.

PINB umorzył wobec tego postępowanie. Uznał, że instalacja kominowa w budynku funkcjonuje prawidłowo i zapewnia każdemu użytkownikowi lokalu prawidłową wentylację i odprowadzanie spalin z piecyków do podgrzewania wody.

Janina W. odwołała się do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach. Zwróciła uwagę, że zaginęła dokumentacja techniczna budynku, a PINB nie dokonał oględzin instalacji kominowej i wentylacji. Ograniczył się do wystąpienia do spółdzielni mieszkaniowej o przesłanie dokumentacji i poprzestał na oświadczeniach i protokółach z przeglądów technicznych.

WINB nie dopatrzył się interesu prawnego. Janina W. nie jest właścicielką budynku, a jedynie właścicielką lokalu w tym budynku. Żaden właściciel wyodrębnionego lokalu mieszkalnego nie ma indywidualnego tytułu prawnego do komina czy kanału kominowego. Sam fakt korzystania z tych urządzeń nie przesądza o ich przynależności do danego lokalu. W sprawach dotyczących badania legalności budowy czy użytkowania obiektów budowlanych postępowanie może być wszczęte tylko z urzędu. Pisma do organów nadzoru budowlanego są jedynie postulatami.

W skardze do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach Janina W. zakwestionowała nieprzyznanie jej statusu strony i powtórzyła dotychczasowe zarzuty. Sąd zaś orzekł, że decyzja WINB nie jest zgodna z prawem i należy ją uchylić. Umorzenie postępowania z uwagi na brak interesu prawnego oznacza bowiem, że sąd nie może merytorycznie skontrolować takiej decyzji. Adresatem nakazów usunięcia nieprawidłowości w obiekcie budowlanym może być wyłącznie właściciel lub zarządca. Ale w tej sprawie nie chodzi o kierowanie nakazów, wynikających z art. 66 prawa budowlanego, lecz o uznanie za stronę właścicielkę wyodrębnionego mieszkania w budynku wielorodzinnym – podkreślił WSA. Zły stan przewodów kominowych w budynku wielorodzinnym może bowiem stwarzać bezpośrednie zagrożenie życia i zdrowia lokatorów. Jest to więc istotne także z punktu widzenia pojedynczego właściciela wyodrębnionego lokalu — ocenił sąd. Jeżeli wykaże on swój indywidualny interes prawny, może wystąpić w takim postępowaniu jako strona.

Sprawa wraca więc do WINB, który musi się zastosować do wskazań sądu.

Sygn. akt II SA/Gl 100/16

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego