Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nieruchomoœci

Wynajšć można bez zgody spółdzielni mieszkaniowej

Posiadacze lokatorskich i własnoœciowych mieszkań mogš i będš mogli je wynajmować bez żadnych przeszkód.

Już od wielu lat posiadacze mieszkań lokatorskich i własnoœciowych w spółdzielniach mieszkaniowych mogš wynajšć lokale innym osobom. Tak jest obecnie i tak będzie nadal. Na razie nie szykujš się bowiem żadne zmiany.

Obecnie trwajš prace nad dwoma projektami nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Nad pierwszym pracuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, a nad drugim Senat. Oba projekty realizujš wyroki Trybunału Konstytucyjnego.

– Wbrew medialnym doniesieniom w propozycji Senatu trudno dopatrzyć się rzekomego zakazu wynajmowania mieszkań spółdzielczych – potwierdza Kamil Suskiewicz, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego

Żaden z projektów nie ingeruje jednak w prawa posiadaczy lokali własnoœciowych i lokatorskich, komu i na jakich zasadach mogš wynajšć mieszkanie. Pierwszy dotyczy np. zasad finansowych wykupu najmu dawnych lokali zakładowych, a drugi członkostwa w spółdzielni. Zgodnie z drugim projektem ma być ono œciœle powišzane z posiadanym tytułem prawnym do lokalu. Nowelizacja nie ma drugiego dna.

Gdy chodzi o lokale lokatorskie, to kwestie najmu reguluje obecnie art. 9 ust. 7 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Przewiduje on, że wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne używanie przez członka całego lub częœci lokalu mieszkalnego nie wymaga zgody spółdzielni. Pod warunkiem, że nie jest to zwišzane ze zmianš sposobu korzystania z lokalu lub jego przeznaczenia (w całoœci lub w częœci).

Natomiast jeżeli wynajęcie lub oddanie w bezpłatne używanie miałoby wpływ na wysokoœć opłat na rzecz spółdzielni, członek obowišzany jest do pisemnego powiadomienia spółdzielni o tej czynnoœci.

Natomiast art. 17 {ze zn 16} ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zawiera reguluje dotyczšce mieszkań własnoœciowych. Sš one analogiczne do tych, które dotyczš mieszkań lokatorskich. Wiele lat temu były ograniczenia w tym zakresie. Bez zgody spółdzielni nie można było wynajšć mieszkania, ale to już dawno się zmieniło.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL