Wynająć można bez zgody spółdzielni mieszkaniowej

aktualizacja: 31.03.2016, 06:47

Posiadacze lokatorskich i własnościowych mieszkań mogą i będą mogli je wynajmować bez żadnych przeszkód.

REDAKCJA POLECA
16.03.2016
Jak dzielić najem po rozwodzie
07.03.2016
PIT: zatrudnienie firmy do najmu nie pozwala na ryczałt
01.03.2016
Przyznanie lokalu socjalnego nie może zależeć od metrażu
16.02.2016
Najem na doby ze zryczałtowanym PIT
Kariera.pl
Menedżer nie musi być wiecznie lojalny wobec dawnej firmy
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Już od wielu lat posiadacze mieszkań lokatorskich i własnościowych w spółdzielniach mieszkaniowych mogą wynająć lokale innym osobom. Tak jest obecnie i tak będzie nadal. Na razie nie szykują się bowiem żadne zmiany.

Obecnie trwają prace nad dwoma projektami nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Nad pierwszym pracuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, a nad drugim Senat. Oba projekty realizują wyroki Trybunału Konstytucyjnego.

– Wbrew medialnym doniesieniom w propozycji Senatu trudno dopatrzyć się rzekomego zakazu wynajmowania mieszkań spółdzielczych – potwierdza Kamil Suskiewicz, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego

Żaden z projektów nie ingeruje jednak w prawa posiadaczy lokali własnościowych i lokatorskich, komu i na jakich zasadach mogą wynająć mieszkanie. Pierwszy dotyczy np. zasad finansowych wykupu najmu dawnych lokali zakładowych, a drugi członkostwa w spółdzielni. Zgodnie z drugim projektem ma być ono ściśle powiązane z posiadanym tytułem prawnym do lokalu. Nowelizacja nie ma drugiego dna.

Gdy chodzi o lokale lokatorskie, to kwestie najmu reguluje obecnie art. 9 ust. 7 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Przewiduje on, że wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne używanie przez członka całego lub części lokalu mieszkalnego nie wymaga zgody spółdzielni. Pod warunkiem, że nie jest to związane ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub jego przeznaczenia (w całości lub w części).

Natomiast jeżeli wynajęcie lub oddanie w bezpłatne używanie miałoby wpływ na wysokość opłat na rzecz spółdzielni, członek obowiązany jest do pisemnego powiadomienia spółdzielni o tej czynności.

Natomiast art. 17 {ze zn 16} ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zawiera reguluje dotyczące mieszkań własnościowych. Są one analogiczne do tych, które dotyczą mieszkań lokatorskich. Wiele lat temu były ograniczenia w tym zakresie. Bez zgody spółdzielni nie można było wynająć mieszkania, ale to już dawno się zmieniło.

POLECAMY

KOMENTARZE