Wynająć można bez zgody spółdzielni mieszkaniowej

aktualizacja: 31.03.2016, 06:47

Posiadacze lokatorskich i własnościowych mieszkań mogą i będą mogli je wynajmować bez żadnych przeszkód.

REDAKCJA POLECA

Już od wielu lat posiadacze mieszkań lokatorskich i własnościowych w spółdzielniach mieszkaniowych mogą wynająć lokale innym osobom. Tak jest obecnie i tak będzie nadal. Na razie nie szykują się bowiem żadne zmiany.

Obecnie trwają prace nad dwoma projektami nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Nad pierwszym pracuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa, a nad drugim Senat. Oba projekty realizują wyroki Trybunału Konstytucyjnego.

– Wbrew medialnym doniesieniom w propozycji Senatu trudno dopatrzyć się rzekomego zakazu wynajmowania mieszkań spółdzielczych – potwierdza Kamil Suskiewicz, ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego

Żaden z projektów nie ingeruje jednak w prawa posiadaczy lokali własnościowych i lokatorskich, komu i na jakich zasadach mogą wynająć mieszkanie. Pierwszy dotyczy np. zasad finansowych wykupu najmu dawnych lokali zakładowych, a drugi członkostwa w spółdzielni. Zgodnie z drugim projektem ma być ono ściśle powiązane z posiadanym tytułem prawnym do lokalu. Nowelizacja nie ma drugiego dna.

Gdy chodzi o lokale lokatorskie, to kwestie najmu reguluje obecnie art. 9 ust. 7 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Przewiduje on, że wynajmowanie lub oddawanie w bezpłatne używanie przez członka całego lub części lokalu mieszkalnego nie wymaga zgody spółdzielni. Pod warunkiem, że nie jest to związane ze zmianą sposobu korzystania z lokalu lub jego przeznaczenia (w całości lub w części).

Natomiast jeżeli wynajęcie lub oddanie w bezpłatne używanie miałoby wpływ na wysokość opłat na rzecz spółdzielni, członek obowiązany jest do pisemnego powiadomienia spółdzielni o tej czynności.

Natomiast art. 17 {ze zn 16} ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych zawiera reguluje dotyczące mieszkań własnościowych. Są one analogiczne do tych, które dotyczą mieszkań lokatorskich. Wiele lat temu były ograniczenia w tym zakresie. Bez zgody spółdzielni nie można było wynająć mieszkania, ale to już dawno się zmieniło.

Komentarz dnia
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych". Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE