Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nieruchomoœci

Narodowy Program Mieszkaniowy: Będš mieszkania dla rodzin z niskimi dochodami

123RF
Oszczędzanie w kasach budowlanych i tanie lokale pod wynajem – to pomysły rzšdu na własne M.

W kwietniu premier Beata Szydło zaprezentuje Narodowy Program Mieszkaniowy. Plany sš ambitne. Rodziny o niezbyt zasobnych portfelach majš wynajmować mieszkania, a te, które chcš mieć własne M, oszczędzać w kasach oszczędnoœciowo-budowlanych.

Program ma wejœć w życie już na poczštku przyszłego roku. Potrzebne sš jednak przepisy. Projekty majš być gotowe w kwietniu.

Pierwszy przewiduje, że kasy oszczędnoœciowo-budowlane będš tworzyć banki po uzyskaniu zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego.

Premia od państwa

Oszczędzać będš mogły m.in. osoby fizyczne (minimum przez cztery lata). Co roku kasa ma naliczać premię mieszkaniowš (wypłaci jš budżet państwa). Ma ona wynieœć 15 proc. zgromadzonych w danym roku œrodków. Po upływie zadeklarowanego okresu oszczędzania kasa udzieli kredytu np. na zakup mieszkania, budowę domu jednorodzinnego czy na remont.

– Projekt wypracował Senat jeszcze w poprzedniej kadencji – tłumaczy senator Tadeusz Kopeć (PiS). – Teraz ma być procedowany jako propozycja rzšdowa – dodaje.

O powołanie do życia kas budowlanych od lat zabiega Zwišzek Banków Polskich. – Z powodzeniem działajš w Niemczech, Czechach czy Austrii – mówi Jerzy Bańka ze Zwišzku Banków Polskich.

Kasy powołano w Polsce już 20 lat temu, ale nigdy nie zaczęły funkcjonować, bo były zbyt dużym obcišżeniem finansowym dla budżetu państwa.

– Dlatego w przepisach powinna być furtka. Gdyby w danym roku budżetu nie było stać na wypłatę premii, można by zawiesić wypłatę lub przyznać jš w mniejszej wysokoœci – uważa Jerzy Bańka.

Najem z wykupem

Drugi ?projekt ma być szansš dla rodzin, których nie stać na zakup mieszkania na kredyt. Na gruntach Skarbu Państwa różne podmioty (m.in. spółdzielnie i gminy) będš mogły budować pod wynajem. Atutem mieszkań ma być możliwoœć ich wykupu na własnoœć po dwudziestu–trzydziestu latach. Przez ten czas najemcy co miesišc w czynszu będš spłacać raty.

Z danych Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wynika, że 83 proc. Polaków mieszka w lokalach, których jest właœcicielami, 10–12 proc. wynajmuje mieszkanie w zasobach komunalnych lub Skarbu Państwa, a 5 proc. korzysta z prywatnego rynku najmu. W krajach unijnych te proporcje sš inne. Tam od 40 do 50 proc. rodzin mieszka w wynajętych lokalach.

Pomysł krytykuje Polski Zwišzek Firm Deweloperskich.

– Lepszym wsparciem byłyby np. dodatki mieszkaniowe, a nie przyznawanie raz na zawsze lokalu – uważa Konrad Płochocki, dyrektor zarzšdzajšcy PZFD. Według niego na rynku mieszkaniowym już jest mnóstwo patologii. W wielu miastach w mieszkaniach komunalnych, które zostały przyznane kilka czy kilkanaœcie lat temu, mieszkajš osoby bardzo zamożne. Prawo najmu lokalu komunalnego nie jest bowiem uzależnione od aktualnych dochodów, tylko od tych z chwili wnioskowania o przydział. Co więcej, prawo to jest dziedziczone.

Sceptyczny jest również Michał Krajkowski, analityk rynku.

– Brakuje stabilnoœci w prowadzeniu programów rzšdowych. Jaka jest gwarancja, że za kilka lat program nie zostanie uznany przez kolejnš ekipę za zły i wyrzucony do kosza? Żaden inwestor nie będzie przecież chciał wejœć w taki projekt.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL