Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nieruchomoœci

E-wnioski do ksišg wieczystych dopiero we wrześniu 2016

123RF
Wpisy do ksišg wieczystych trafiš do sšdów drogš elektronicznš dopiero 8 wrzeœnia br., a nie – jak pierwotnie zakładano – w kwietniu.

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego, kodeksu cywilnego oraz innych ustaw. Przekłada on wejœcie w życie kolejnego etapu reformy postępowania wieczystoksięgowego. Miało to nastšpić 1 kwietnia. Posłowie PiS chcš to przełożyć na 8 wrzeœnia.

Wspomniany projekt przewiduje, że wpisy do ksišg wieczystych trafiš do sšdów drogš elektronicznš. W ten sam sposób będš mogły być zakładane księgi. Prawo do elektronicznego przesyłania wpisów dostanš notariusze, a także komornicy i naczelnicy urzędów skarbowych.

Dokumenty dołšczane do elektronicznych wniosków zachowajš postać tradycyjnš, czyli papierowš. Nowe przepisy majš poprawić bezpieczeństwo obrotu prawnego. Gdy bowiem wniosek wpłynie do sšdu, w księdze automatycznie pojawi się o nim wzmianka. Teraz musi minšć od kilku do kilkunastu dni. Istnieje więc ryzyko, że na przykład oszust sprzeda nieruchomoœć po raz kolejny. Według szacunków ministerstwa 80 proc. wniosków w sprawach wieczystoksięgowych składajš notariusze, komornicy i urzędy skarbowe.

Zdaniem posłów PiS system teleinformatyczny jest gotowy i można już online składać wnioski. Ale potrzebuje jeszcze dodatkowych testów. Krajowa Rada Notarialna zgłaszała bowiem zastrzeżenia co do jego funkcjonowania.

Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL