Specustawa mieszkaniowa: inwestor może zostać z bezużytecznym gruntem

Równolegle toczą się prace nad dwoma projektami, które mają uprościć formalności budowlane. Mogą się wzajemnie wykluczać.

Publikacja: 18.02.2018 16:20

Specustawa mieszkaniowa: inwestor może zostać z bezużytecznym gruntem

Foto: shutterstock

Rząd chce wprowadzić specustawę mieszkaniową, która w przyszłości ułatwi pozyskiwanie gruntów pod budownictwo wielorodzinne. Zdania na temat tego pomysłu są podzielone.

Obecnie toczą się bowiem prace nad innymi przepisami wprowadzającymi podobne uproszczenia. Może więc dojść do kolizji przepisów.

Dwie ustawy, dwa różne pomysły

Chodzi o kolizję między propozycją specustawy mieszkaniowej a projektem ustawy inwestycyjnej.

Wstępne założenia projektu specustawy przewidują, że w celu pozyskania gruntu pod budynki wielorodzinne inwestor będzie się zwracał do właściwego wojewody, a ten wyda decyzję przekwalifikowującą dane tereny pod bloki. Wcześniej inwestor będzie się musiał zwrócić o opinię władz miasta. Sprzeciw jego włodarzy zamknie drogę do przekwalifikowania gruntu na cele budowlane.

Już od dawna toczą się również prace nad projektem nowelizacji ustaw w związku z uproszczeniami procesu inwestycyjno-budowlanego, czyli ustawą inwestycyjną. Prace nad tymi przepisami są znacznie bardziej zaawansowane aniżeli nad specustawą mieszkaniową. Obecnie pracuje nad nią bowiem Komitet Stały Rady Ministrów.

– Projekt ustawy inwestycyjnej również zawiera uproszczenia dotyczące realizacji inwestycji – mówi Bogdan Dąbrowski, radca prawny z Urzędu Miasta w Poznaniu.

Obszar zintegrowanego inwestowania

– Intencją ustawodawcy było umożliwienie gminom stworzenia obszarów, na których można by realizować inwestycję na podstawie uproszczonych formalności budowlanych. Chodzi o obszary zorganizowanych inwestycji, czyli OZI – wyjaśnia mec. Dąbrowski.

Na terenie OZI inwestor będzie mógł się starać o zintegrowane pozwolenie na budowę. Zastąpi ono wiele decyzji administracyjnych: pozwolenie na budowę, o podziale nieruchomości, zezwolenie na wycinkę drzew i krzewów, a także zgłoszenie budowy oraz zmiany sposobu użytkowania. Będzie je wydawał starosta (lub prezydent miasta na prawach powiatu), a dla bardziej skomplikowanych inwestycji – wojewody. Na terenie OZI będzie można również bardzo szybko przekwalifikować grunt na cele budowlane.

Co ciekawe, będą mogły być na tym terenie budowane m.in. mieszkania z rządowego programu Mieszkanie+ i realizowane inwestycje ważne gospodarczo i społecznie.

– Skoro prace nad ustawą inwestycyjną są zaawansowane, to jaki ma sens rozpoczęcie prac nad kolejną? – zastanawia się mec. Dąbrowski. – Chyba że udałoby się oba projekty ze sobą skorelować, by się nawzajem uzupełniały. W to jednak nie za bardzo wierzę. Ostatnia praktyka pokazuje, że to rządowi i parlamentowi nie za bardzo się udaje – mówi.

Kupowanie kota w worku

To niejedyne wątpliwości, jakie pojawiły się w związku ze specustawą mieszkaniową.

– Jest to ciekawa propozycja – przyznaje Grzegorz Abramek z Krajowego Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych w Warszawie. – Wymaga jednak dopracowania, gdyż pojawia się ryzyko, że inwestor może kupić grunty np. poprzemysłowe z zamiarem przekwalifikowania ich na działki budowane. Następnie gmina wniesie sprzeciw – i co wtedy? Inwestor zostanie z bezwartościową ziemią i na tym straci – mówi Grzegorz Abramek.

Zgodnie z założeniami specustawy mieszkaniowej wojewoda nie wyda decyzji przekwalifikowującej grunt pod budownictwo wielorodzinne. Zdaniem Grzegorza Abramka jest jednak wyjście z tej sytuacji. – W specustawie mieszkaniowej można uregulować, że inwestor będzie się ubiegał o opinię miasta, czy może przekwalifikować grunt, już na etapie umowy warunkowej. Wtedy ryzyko będzie zdecydowanie mniejsze. Inwestor zrezygnuje z transakcji nabycia ziemi, jeżeli miasto wniesie sprzeciw.

Eksperci zastanawiają się również, w jaki sposób autorzy specustawy mieszkaniowej chcą rozwiązać problem gruntów rolnych na terenie miast. Dziś bowiem działki powyżej 3 tys. mkw. może kupić jedynie rolnik indywidualny, a nie inwestor, który chce budować bloki.

Rząd chce wprowadzić specustawę mieszkaniową, która w przyszłości ułatwi pozyskiwanie gruntów pod budownictwo wielorodzinne. Zdania na temat tego pomysłu są podzielone.

Obecnie toczą się bowiem prace nad innymi przepisami wprowadzającymi podobne uproszczenia. Może więc dojść do kolizji przepisów.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona