Wycena nieruchomości bardziej racjonalna

aktualizacja: 05.01.2016, 07:35
Foto: www.sxc.hu

Po cyfryzacji i informatyzacji map, rejestrów gruntów i budynków przychodzi kolej na zmiany w sposobie określania wartości nieruchomości dla potrzeb naliczania opłat publicznych - mówi Wojciech Nurek.

Rz: Operaty szacunkowe bardzo często są podważane w sądach. Jaka jest tego przyczyna?

Wojciech Nurek: Użytkownicy wieczyści zaskakiwani są aktualizacją opłat za użytkowanie wieczyste. To wielki błąd gmin. By uniknąć konfliktów, gminy powinny stosować jasny i czytelny system określania wartości nieruchomości. Użytkownik wieczysty ma prawo wiedzieć, według jakich kryteriów wyceniana jest jego nieruchomość, a także według jakich kryteriów wyceniane są nieruchomości innych użytkowników. Zasady określania wartości nieruchomości powinny być logiczne, dostępne publicznie i przede wszystkim ujednolicone. Dziś tak nie jest. Użytkownik o podwyżce dowiaduje się z pisma, które odbiera na poczcie. Dotarcie do operatu szacunkowego wymaga od niego dodatkowej aktywności. Reguły określania wartości są nieoczywiste i rodzą wątpliwości. Wartość nieruchomości bardziej uzależniona jest od osoby dokonującej wyceny niż od obiektywnych cech nieruchomości. Wszystko to jest podłożem konfliktów. Jeśli to zostanie zmienione, to wtedy odwołań będzie mniej.

Artykuł dostępny w ramach oferty cyfrowej "Rzeczpospolitej"

Chcesz czytać więcej? Zamów subskrypcję na kwartał i odbierz 1 miesiąc GRATIS!

  • E-wydanie "Rzeczpospolitej"
  • Aplikacja na smartfon i tablet
  • Dostęp do: Wydarzeń, Ekonomii, Prawa, Plusa Minusa w serwisie www.rp.pl
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE