Reprywatyzacja i roszczenia żydowskie: senatorzy USA piszą do premiera

Resort sprawiedliwości pracuje nad projektem, który wywołał roszczenia żydowskie.

Aktualizacja: 28.03.2018 07:57 Publikacja: 28.03.2018 07:43

Reprywatyzacja i roszczenia żydowskie: senatorzy USA piszą do premiera

Foto: Adobe Stock

Odkąd w październiku ubiegłego roku wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, przedstawił główne założenia projektu tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej, zapalnym punktem okazała się kwestia mienia pożydowskiego. Dotyczy jej apel senatorów USA skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego. Amerykańscy politycy domagają się poszanowania praw ofiar Holocaustu.

Projekt czeka

Ustawa reprywatyzacyjna powinna uwolnić Polskę od wszystkich roszczeń reprywatyzacyjnych. Być może wymaga jeszcze rzeczowych dyskusji, w trakcie których różne środowiska mogą postulować takie czy inne rozwiązania ustawowe. Nie mogą jednak ingerować w nasze ustawodawstwo i wysuwać zbyt daleko idących żądań wobec Polski, również ofiary agresji niemieckiej.

W odpowiedzi na pytanie „Rzeczpospolitej" o los projektu Witold Cieśla, naczelnik w Ministerstwie Sprawiedliwości, poinformował, że prace nad projektem ustawy reprywatyzacyjnej nie zostały zaniechane. Wykonywane są następne analizy, a do MS wpłynęły kolejne, korzystne opinie prawne. Mają też być ustalone jak najdokładniejsze dane dotyczące skali nacjonalizacji po 1944 r. Decyzja o losach projektu należy do premiera Mateusza Morawieckiego.

– Pozostajemy w gotowości z procedowaniem projektu ustawy – mówi Kamil Zaradkiewicz, dyrektor Departamentu Prawa Administracyjnego w Ministerstwie Sprawiedliwości, współautor projektu ustawy.

W grudniu 2017 r. Senat amerykański zaaprobował ustawę 447 o restytucji (JUST), która daje Departamentowi Stanu USA prawo wspierania organizacji zrzeszających ofiary Holocaustu w odzyskiwaniu żydowskich majątków, które nie mają spadkobierców. Chodzi o tzw. mienie bezimienne (bezspadkowe), które na mocy polskich przepisów stało się własnością Skarbu Państwa. Światowa Organizacja ds. Restytucji Mienia Żydowskiego (WJRO) czy Światowy Kongres Żydów kwestionują, że prawo do rekompensat miałoby przysługiwać tylko osobom obecnie mającym polskie obywatelstwo i pozostającym na terytorium Polski w momencie przejęcia ich mienia przez Skarb Państwa. Krytycznie oceniły zakaz zwracania majątków w naturze, ograniczenie do najbliższej rodziny kręgu beneficjentów i ograniczenie do 20 proc. wartości rekompensat z tytułu zabranego mienia.

– Problem jest poważny. W naszym imieniu wypowiadają się aktualnie jacyś ludzie na świecie. Jako żydowska społeczność polska mieszkająca w Polsce doskonale wiemy, że jeśli tak dalej będzie, nie dostaniemy ani centa – mówił przed miesiącem Adam Hofman, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, podczas debaty w redakcji „Rzeczpospolitej". Jego komentarz dotyczył ustawy z 1997 r. o stosunku Państwa do gmin wyznaniowych żydowskich, w wyniku której zwrócono kilka tysięcy nieruchomości i wypłacono wielomilionowe odszkodowania.

Środowiska żydowskie powołują się m.in. na tzw. Deklarację Terezińską, podpisaną przez Polskę w 2009 r., obok innych państw UE. Jest w niej mowa o zwrocie majątku ofiar Holocaustu, nawet gdy zmarły bezpotomnie. Nie ma tam jednak konkretnych zobowiązań. W Polsce mieszkało przed wojną 4 mln osób pochodzenia żydowskiego, a z ich mienia niejednokrotnie nic nie pozostało. Zginęli też jego właściciele. Zgodnie z polskimi przepisami mienie bez właściciela przejmuje skarb państwa. Kwoty wartości mienia żydowskiego, utraconego w wyniku wojny, oscylują w granicach od 60 mld dolarów do nawet 230 mld USD. Nie mają więc żadnego oficjalnego potwierdzenia.

Środowiska żydowskie nie uwzględniają także tzw. układów indemizacyjnych, w wyniku których w latach 1948–1971 wypłaciliśmy 14 państwom odszkodowania dla właścicieli majątków pozostawionych.

Co już zapłacono

Układ z 1960 r. ze Stanami Zjednoczonymi przewidywał, że wszelkie roszczenia obywateli USA o odszkodowanie za nieruchomości pozostawione w Polsce mogą być kierowane tylko i wyłącznie do władz USA. Odszkodowania wypłacono za około 22 tys. pozycji figurujących w wykazach. Doliczyć do nich trzeba zwroty nieruchomości w naturze oraz wielomilionowe odszkodowania wypłacone z budżetu m.st. Warszawy, w której przed wojną znajdowało się największe skupisko osób narodowości żydowskiej. 

­—wsp.Renata Krupa-Dąbrowska

Zasady uzyskania rekompensaty

Projekt ustawy dotyczy całej Polski. Na jego podstawie dawni właściciele oraz spadkobiercy, będący obecnie obywatelami Polski, mogą składać wnioski do urzędów wojewódzkich o rekompensaty za znacjonalizowane mienie. Wnioski mogą też składać spadkobiercy, ale tylko najbliższa rodzina, czyli syn, wnuk, prawnuk, rodzice oraz małżonkowie. O rekompensaty nie będą mogli się starać handlarze roszczeń i osoby prawne, np. spółki.

Rekompensaty mają wynosić 20 proc. wartości nieruchomości, ustalanej na podstawie dziś obowiązujących cen. Jeżeli uprawniona osoba zdecyduje się na wypłatę w obligacjach, dostanie 25 proc. wartości nieruchomości.

Rekompensata miała być wypłacona w ratach. Co roku Ministerstwo Finansów przeznaczałoby określoną kwotę na ten cel. Autorzy projektu szacują, że skutki uchwalenia ustawy wyniosą od 10 do 15 mld zł.

Odkąd w październiku ubiegłego roku wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki, przedstawił główne założenia projektu tzw. dużej ustawy reprywatyzacyjnej, zapalnym punktem okazała się kwestia mienia pożydowskiego. Dotyczy jej apel senatorów USA skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego. Amerykańscy politycy domagają się poszanowania praw ofiar Holocaustu.

Projekt czeka

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP