Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nieruchomoœci

Wakacyjny apartament może przynosić zyski przez cały rok

Yacht Park w Gdyni – budowa apartamentów ma ruszyć jesieniš
Materiały inwestora
Gdzie najlepiej kupić nieruchomoœć z myœlš o turystach?

Nieruchomoœci wakacyjne były kiedyœ typowo sezonowym biznesem, dziœ sš to już raczej inwestycje całoroczne – ocenia Tomasz Błeszyński, doradca na rynku nieruchomoœci. – Nasz klimat wyraŸnie się zmienia, zmieniajš się także upodobania wczasowiczów.
Gdzie zainwestować? Decyduje moda i atrakcyjnoœć otoczenia. Mogš to być góry, morze albo urocze zakštki Mazur. 

Olga Cieœlakowska, ekspert agencji Północ Nieruchomoœci, zwraca uwagę, że do niedawna najbardziej popularne były apartamenty w Grecji, Chorwacji, Bułgarii. – Niestabilna sytuacja w niektórych krajach i kryzys migracyjny sprawiły, że na atrakcyjnoœci zyskujš nieruchomoœci w Polsce, zwłaszcza nad morzem, na Mazurach i w górach. Coraz częœciej kupuje je także klasa œrednia, która ma zaoszczędzone pienišdze albo którš stać na kredyt – zauważa.

Także na weekendy

Stopy zwrotu z nieruchomoœci wakacyjnych na przykładzie własnych inwestycji porównała spółka Kristensen Group. I tak właœciciele apartamentów w górach (Karpacz i Wisła) mogš liczyć rocznie na 7–7,5 proc., nad morzem (Œwinoujœcie) – ok. 5 proc., a na Mazurach (Pasym) – ok. 4 proc.

John Kristensen, członek zarzšdu Holiday Investments, podkreœla, że największe zyski sš tam, gdzie sezon turystyczny trwa cały rok. – To jest ogólna zasada, a diabeł tkwi w szczegółach. Poczštkujšcy inwestor powinien zwrócić uwagę na otoczenie nieruchomoœci, widoki z okien apartamentu, jakoœć wykończenia – mówi Kristensen. – Nie bez powodu nie wymieniam kwestii finansowych. Niska cena apartamentu nie musi oznaczać atrakcyjnej stopy zwrotu. Kristensen Group sprzedawał w Wiœle apartamenty, których mkw. był droższy niż u konkurencji o jakieœ 3 tys. zł . Wszystkie zostały sprzedane.

Do inwestycji w górach albo nad morzem przekonuje Marlena
Kosiura, ekspert portalu Inwestycje w Kurortach.pl. Według niej Mazury nadal sš bardzo sezonowe. – A w górach i nad morzem sezon turystyczny cišgle się wydłuża. Polacy coraz chętniej wyjeżdżajš na weekendy. Wypoczywajš także poza szczytem sezonu letniego i zimowego – wyjaœnia.

Niedoœwiadczonemu inwestorowi radzi postawić na znane, pewne lokalizacje, które przycišgajš turystów także wiosnš i jesieniš. – Ceny apartamentów nad morzem i w górach sš podobne, zależš od lokalizacji, standardu wykończenia. Wahajš się od 9 do kilkunastu tysięcy złotych za mkw. – podaje Marlena Kosiura. – Nieco większe zyski wygeneruje apartament nad morzem. 30–40-metrowe mieszkanie kupione za 200– 350 tys. zł może przynieœć ok. 25 do 38 tys. zł rocznie.

Dariusz Siewierski, dyrektor zakopiańskiego oddziału agencji Północ Nieruchomoœci, twierdzi, że najlepsza inwestycja to mieszkanie o powierzchni 40–60 mkw. z dwoma sypialniami i salonem połšczonym z aneksem kuchennym. – W budynku powinny być takie udogodnienia, jak basen, sauna – mówi. Dodaje, że na Podhalu najbardziej popularne wœród inwestorów jest Zakopane. – To tam buduje się najwięcej mieszkań. Apartamenty powstajš także w sšsiednim Koœcielisku i znanej z rozbudowanej infrastruktury narciarskiej i basenów termalnych Białce Tatrzańskiej – opowiada.

Ceny nowych mieszkań w Zakopanem wahajš się od 12 do 20 tys. zł za mkw., w Koœcielisku – od 8 do 10 tys. zł. – W Białce Tatrzańskiej metr apartamentu można mieć za 12 tys. – podaje Dariusz Siewierski. Na wynajmie lokalu w Zakopanem można zarobić 4–7 proc. rocznie.

Mazury proponuje z kolei Jarosław Mikołaj Skoczeń, ekspert Emmerson Realty. – Region bardzo szybko się rozwija, przybywa turystycznych atrakcji, i co ważne – jest blisko Warszawy, co pozwala liczyć, że goœci będziemy mieć nie tylko w lecie – tłumaczy Skoczeń. – Można tu kupić apartament za rozsšdnš cenę. Można też zainwestować w pokój hotelowy. Cena takiej nieruchomoœci to ok. 200 tys. zł, a stopa zwrotu wyniesie ok. 7–8 proc. – szacuje.

Ochrona kapitału

Według Olgi Cieœlakowskiej najważniejsza jest lokalizacja nieruchomoœci. – Jeœli kupujemy apartament nad morzem, dobrze, żeby był w pierwszej linii zabudowy lub miał wspaniały widok – radzi. – Jeœli zdecydujemy się na góry, miejsce powinno mieć dobry dojazd do stacji narciarskiej lub basenów termalnych. Warto wybrać miejscowoœć, do której sami będziemy chętnie jeŸdzili. Jeœli ktoœ szuka w miarę bezpiecznej formy lokaty kapitału, a przy okazji chciałby połšczyć przyjemne z pożytecznym, to zakup nieruchomoœci wakacyjnej może być jednym z ciekawszych rozwišzań – mówi.

Ekspertka agencji Północ Nieruchomoœci zauważa, że częœć inwestorów wybiera niezbyt popularne jeszcze miejsca, których rozwój jest przewidywany w niedalekiej przyszłoœci. – Nieruchomoœci w takich lokalizacjach zwykle sš tańsze. Jeœli miejsce stanie się popularne, inwestor będzie mógł liczyć na bardzo duże zyski – podkreœla. Radzi też, by zwracać uwagę nie tylko na standard apartamentu, ale i całego budynku. – Jeszcze kilka lat temu deweloperzy zamiast apartamentowców budowali bloki rodem z PRL, chcšc uzyskać jak najwięcej metrów do sprzedania. Teraz takie praktyki sš zdecydowanie rzadsze – dodaje.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL