Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Komercyjne

Perły PKP cišgle do wzięcia

Centralna Park - tak mogłyby wyglšdać okolice Dworca Centralnego w Warszawie
Materiały Inwestora
Kto chciałby budować na jednej z najatrakcyjniejszych działek w kraju - obok Dworca Centralnego w Warszawie? Xcity Investment, spółka PKP, szuka partnera.

Spółka Xcity Investment podkreœla, że ma dostęp do najlepszych terenów w kraju. Właœnie przedłużyła zaproszenie do udziału w postępowaniu na wybór inwestorów dla 15 projektów deweloperskich o szacowanej łšcznej powierzchni komercyjnej ponad 250 tys. mkw. Memoranda informacyjne będš wydawane do końca czerwca br. Projekty, które znajdujš się w miastach na terenie całej Polski położone sš w centralnych lokalizacjach.

- Przedłużyliœmy termin wydawania memorandów w zwišzku z dużym zainteresowaniem i proœbami inwestorów. Projekty będš również zaprezentowane podczas międzynarodowych targów nieruchomoœci MIPIM w Cannes, które odbywajš się w marcu. To lokalizacje z bardzo dużym potencjałem komercyjnym, dlatego spodziewam się, że wzbudzš zainteresowanie i przycišgnš jeszcze więcej deweloperów - powiedział Maciej K. Król, prezes Xcity Investment.

Zaproszenia dotyczš pięciu projektów w Warszawie i Katowicach oraz dziesięciu inwestycji w mniejszych miastach: Bielsku-Białej, Chorzowie, Elblšgu, Kłodzku, Kole, Koszalinie, Kutnie, Łowiczu, Oleœnicy oraz Skarżysku-Kamiennej.

Co do wzięcia w stolicy

W Warszawie Xcity poszukuje inwestorów dla czterech projektów. W inwestycji Centralna Park, która znajduje się na działce w samym centrum Warszawy, obok dworca Warszawa Centralna, na dwóch hektarach terenu, przewidziano projekt łšczšcy funkcje biurowš, handlowo-usługowš i hotelowš.

Druga inwestycja to Aleje Jerozolimskie 140. Znajduje się w bezpoœrednim sšsiedztwie realizowanego już projektu wspólnie z HB Reavis - dworca Warszawa Zachodnia i kompleksu West Station. Tutaj ma przeważać funkcja biurowa.

Trzecie postępowanie dotyczy nieruchomoœci Szczęœliwicka 62, gdzie przewidziano budowę wielorodzinnych budynków mieszkaniowych z usługami w parterach.

Ostatnia z warszawskich inwestycji, do realizacji których Xcity poszukuje partnera, zlokalizowana jest w bezpoœrednim sšsiedztwie dworca PKP Warszawa Włochy i zakłada budowę budynku handlowo-usługowo-biurowego połšczonego funkcjonalnie z nowym dworcem kolejowym.

Także w Katowicach

Projekt w Katowicach znajduje się na Placu Oddziałów Młodzieży Powstańczej, przy dworcu PKP Katowice Osobowa. Tu zaplanowano budynek handlowo-usługowy. Mniejsze projekty, na które ogłoszono wspólne postępowanie, dotyczš zagospodarowania nieruchomoœci znajdujšcych się w sšsiedztwie dworców kolejowych i przewidziane sš tam parki handlowe.

- Wstępnie analizujemy, co może znaleŸć się na danej nieruchomoœci i pokazujemy swojš propozycję. W drodze postępowania zostanie wyłoniony inwestor, którego koncepcja finalnie zostanie zrealizowana - mówi Maciej K. Król. - Mamy dostęp do bardzo atrakcyjnych nieruchomoœci na terenie całej Polski. Stanowiš one wartoœć nie tylko dla potencjalnych inwestorów, ale majš bardzo duży wpływ na funkcjonowanie miast. Dlatego zależy nam, by tworzona przez nas przestrzeń była zrównoważona i odpowiadała na potrzeby mieszkańców.

O Xcity

Spółka Xcity Investment została powołana z poczštkiem 2015 r. przez PKP SA. Jej zadaniem jest identyfikacja i realizacja projektów deweloperskich na terenach kolejowych. Wszystkie projekty realizowane przez Xcity Investment powstajš w formule joint venture.

Obecnie w swoim portfolio Xcity ma 25 projektów na różnym etapie zaawansowania. Oprócz wczeœniej wspomnianych 15 nowych projektów, obecnie realizowane projekty to: Warszawa Zachodnia z HB Reavis, Warszawa Gdańska z Ghelamco, Poznań Główny (etap III) z TriGranit, Gdynia Międzytorze z Semeko Grupa Inwestycyjna, Kraków Bosacka z GD&K Investment oraz Mińsk Mazowiecki i Konin z Dekada Realty.

Trzy projekty sš w trakcie rokowań: Olsztyn Główny, Warszawa Główna oraz III etap projektu Warszawa Zachodnia. Do końca 2018 r. w portfolio firmy znajdzie się 40 projektów. Xcity Investment analizuje potencjał kolejnych lokalizacji oraz planuje rozszerzyć swoje portfolio o nowe projekty, w tym inwestycje magazynowe.

ródło: ekonomia.rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL