Naukowcy na tropie wyjaśnienia zagadki zaginionej ekspedycji arktycznej

aktualizacja: 15.08.2017, 22:36
Wśród marynarzy czekających na uwolnienie statków z lodu panował kanib...
Wśród marynarzy czekających na uwolnienie statków z lodu panował kanibalizm
Foto: National Archives of Canada

171 lat temu zaginęła brytyjska ekspedycja arktyczna. Naukowcy są na tropie wyjaśnienia zagadki.

Najtragiczniejsza wyprawa w dziejach badań polarnych wyruszyła spod Londynu w maju 1845 r. Dwa okręty „Erebus" i „Terror" pod dowództwem sir Johna Franklina miały przetrzeć nowy szlak handlowy biegnący między arktycznymi wyspami Ameryki Północnej z Atlantyku na Ocean Spokojny. W wyprawie wzięło udział 129 doświadczonych polarników brytyjskiej marynarki wojennej. Jesienią 1846 r. z nieznanych przyczyn ślad po nich zaginął.

Dwa lata później wyruszyła pierwsza ekspedycja ratunkowa. Okrętów poszukiwano w okolicy Cieśniny Beringa. Nie znaleziono nawet śladu po załodze Franklina. Przez kilka kolejnych lat misję kontynuowało bezskutecznie kilkanaście okrętów. Niektóre ekspedycje utknęły w lodzie i same wymagały ratunku. Inne wracały z niczym.

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów "Rzeczpospolitej"

Zamów subskrypcję
i czytaj bez ograniczeń!

Kup teraz
Żródło: Rzeczpospolita

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE