Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nauka

Kogo lubiš komary

Większoœć osób emituje zapachy wabišce owady.
Fotolia
85 proc. powodów, dla których owady wybierajš krew konkretnych osób, jest zakodowanych w genach.

Samce komarów spijajš nektar z kwiatów, a samice szukajš krwi. Według badań prowadzonych przez prof. Jonathana Daya z Uniwersytetu na Florydzie około 20 proc. osób jest wyjštkowo lubianych przez małych krwiopijców płci żeńskiej. Samice komarów poszukujš białka. Służy im ono do rozwoju jaj. Nie każda krew smakuje im tak samo. Day wyróżnia grupę czynników, które decydujš o tym, kto najczęœciej pada ofiarš samic komara.

Naukowiec odkrył, że komary dwukrotnie chętniej żywiš się krwiš osób z grupš 0 niż z grupš A. Grupa B znalazła się poœrodku ulubionego menu. Okazuje się również, że 85 proc. ludzkiej populacji wydziela przez skórę informację o posiadanej grupie krwi. Ten sygnał jest chętnie wychwytywany przez komarzyce, które wyraŸnie preferujš czytelny przekaz. Wówczas ich zainteresowanie jest znacznie większe niezależnie od grupy krwi.

Z pewnoœciš o atrakcyjnoœci dla komarów decyduje skład potu. Owady wabi wyższe stężenie kwasu moczowego, steroidy i cholesterol. Nie chodzi tu o całkowity poziom tych substancji w organizmie, ale ich obecnoœć na skórze.

Naukowcy szukajš odpowiedzi nawet w genetyce. Prowadzony obecnie eksperyment polega na wabieniu owadów... zużytymi skarpetkami bliŸništ jedno- i dwujajowych.

Apetyczny oddech

Najbardziej działa na komarzyce wydychany przez nas dwutlenek węgla. Owady te majš doskonały węch. Wyczuwajš nasz oddech nawet z odległoœci 50 metrów. Dlatego najbardziej narażeni na ukłucia komarów sš ci, którzy wydzielajš większe iloœci tego gazu – osoby wysokie i z nadwagš. Dzieci zatem majš łatwiejsze życie na wakacjach niż doroœli.

Rekordzistkami w tym względzie sš kobiety w cišży. W ich oddechu jest o 21 proc. więcej dwutlenku węgla niż u innych i majš o pół stopnia wyższš temperaturę działa. Dlatego atakowane sš z dwukrotnie większš zawziętoœciš.

Pocišgajšce ciepło

Wszyscy żyjšcy aktywnie, uprawiajšcy sport stanowiš doskonały cel. Komary wabi zapach kwasu mlekowego, moczowego, amoniaku i innych zwišzków obecnych w ludzkim pocie, a rozgrzane ciało emituje ich więcej.

Jedno z badań prowadzonych na Uniwersytecie na Florydzie wykazało, że obecnoœć alkoholu we krwi wabi więcej komarów. Choć mechanizm tego zjawiska nie jest znany, podczas inwazji tych owadów lepiej zrezygnować więc z aperitifu.

Okazuje się również, że komary lubiš œrodowisko bogate w bakterie. Być może dlatego najchętniej atakujš kostki nóg i stopy, gdzie drobnoustrojów jest zazwyczaj więcej niż w innych partiach ciała.

Samice komarów podczas polowania kierujš się nie tylko węchem, ale i w dużym stopniu wzrokiem. Zwracajš uwagę na osoby będšce w ruchu i ubrane w ciemne kolory, takie jak czarny, granatowy, a także na czerwono.

Z badań prof. Daya wynika, że w zasadzie nie mamy wpływu na to, czy jesteœmy atrakcyjni dla komarów czy nie. Jedynie, co możemy zrobić, to przemywać ukšszenia ciepłš wodš, brać prysznic oraz ubierać się w jasne kolory.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL