Członkami zespołu projektowego są archeolodzy i konserwatorzy zabytków z Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Polski, Rosji i Niemiec. Liderem projektu jest Archäologische Landesamt Schleswig-Holstein. Projekt będzie realizowany do października 2020 roku. Jego celem jest wykorzystanie dziedzictwa kulturowego do tworzenia planu przestrzennego Morza Bałtyckiego.

Morskie dziedzictwo kulturowe to między innymi wraki statków, pozostałości dawnych portów i przystani oraz inne stanowiska archeologiczne. Obecnie trwa opracowywanie zasobów wód przybrzeżnych o wielkim potencjale archeologicznym, wymagającym specjalnej ochrony.

Dziedzictwo kulturowe Morza Bałtyckiego jest niezwykłe w skali światowej. W jego głębinach znajdują się stanowiska od epoki kamienia, a także bardzo dużo wraków – rezultat trwającej od stuleci intensywnej wymiany handlowej i działań wojennych. Nadmorski krajobraz został ukształtowany przez ludność żyjącą z morza.

W ostatnich latach wzrasta presja cywilizacyjna na morze i jego wybrzeża: Bałtyk jest jednym z najbardziej eksploatowanych akwenów świata. Farmy wiatrowe, akwakultura oraz pozyskiwanie surowców zaczynają wkraczać w morską przestrzeń. Działania te mogą zagrozić zabytkom.

Komisja Europejska wybrała BalticRIM (zintegrowane zarządzanie morskim dziedzictwem kulturowym regionu Morza Bałtyckiego) jako projekt Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018. BalticRIM pomaga zrozumieć, jak bardzo europejskie dziedzictwo kulturowe związane jest z morzami i oceanem.