Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nauka

Naukowcy wskrzeszš mamuta

Mamuty zostały przetrzebione przez ludzkich myœliwych i zmiany klimatu
Wikipedia
Pierwsza hybryda mamuta i słonia może powstać w cišgu dwóch lat. Przywrócenie wymarłego gatunku obiecuje wybitny genetyk prof. George Church z Uniwersytetu Harvarda.

Dotšd takie zapowiedzi dochodziły z nieznanych nikomu i mało poważnych instytutów w krajach byłego Zwišzku Radzieckiego. Ale gdy informuje o tym prof. George Church, jeden z najbardziej wpływowych genetyków, laureat nagród naukowych i specjalista od sekwencjonowania DNA, sprawa robi się poważna.

Podczas zjazdu American Association for the Advancement of Science (AAAS) w Bostonie prof. Church zapowiedział, że jego zespół z Uniwersytetu Harvarda jest „dwa lata od stworzenia embrionu hybrydy słonia i mamuta". Niektóre geny wzięte z DNA mamuta byłyby wszczepione do zarodków słonia indyjskiego. — Naszym celem obecnie jest stworzenie zarodków mamucio-słoniowych — powiedział prof. George Church. — Taki mamusłoń wyglšdałby bardziej jak słoń, ale miałby kilka cech charakterystycznych dla mamutów. Jeszcze nam się to nie udało, ale uda się w cišgu kilku lat.

Jakie cechy wymarłego gatunku miałby mamusłoń? Naukowcy twierdzš, że dzięki technice modyfikacji genetycznych CRISPR udało im się wycišć z genomu mamuta i wkleić do genomu słonia fragmenty odpowiedzialne za małe uszy, tłuszczowš tkankę podskórnš, długš i gęstš sierœć oraz adaptację krwi do zimnego otoczenia.

Prace nad stworzeniem hybrydy mamuta włochatego i słonia indyjskiego (najbliżej z mamutami spokrewnionego) rozpoczęły się w 2015 roku. Wówczas naukowcom udawało się włšczyć do komórek słonia ok. 15 genów mamuta. Obecnie, dzięki nowym technikom edycji, już 45.

Na razie prace prof. Churcha kończš się na pojedynczych modyfikowanych komórkach. Stworzenia zarodka będzie wymagało więcej czasu. Nie jest też jasne, w jaki sposób naukowcy chcš doprowadzić do rozwoju zarodków. Zapowiadajš, że nie będš korzystać z samic słonia indyjskiego, lecz zbudujš „sztucznš macicę". Takie urzšdzenie obecnie nie istnieje. Inni badacze, jak prof. Matthew Cobb z Uniwersytetu w Manchesterze, uważajš że nie uda się go zbudować w cišgu najbliższych lat.

- Chcemy przeprowadzić całš procedurę poza ciałem. Byłoby doœć nierozsšdne narażać samicę zagrożonego gatunku — mówi prof. Church. Ujawnił jednak, że w warunkach laboratoryjnych udało się jego zespołowi prowadzić rozwój mysiego zarodka przez dziesięć dni.

Prof. Cobb uważa również, że próby wskrzeszania wymarłych zwierzšt nie sš etyczne — nie wiemy, jak populacja słoni przyjmie takiego osobnika, gdzie mamusłoń będzie żył i czym się żywił.

Nie mniej ciekawe sš jednak motywy kierujšce naukowcem z Harvarda. Hybrydy słoni i mamutów majš pomóc w przetrwaniu zagrożonego gatunku słoni azjatyckich. Produkcja dużej liczby mamutów metodš klonowania miałaby zaœ znaczenie dla walki z... ociepleniem klimatu. — Zapobiegały topnieniu tundry, bo przebijały się przez œnieg pozwalajšc napływać zimnemu powietrzu — mówi prof. Church.

Mamuty włochate pojawiły się ok. 250 tys. lat i wywodziły się z wczeœniejszych mamutów stepowych. Na obszarze Europy wymarły ok. 13 tys. lat temu, W Syberii i Ameryce Północnej — ok. 10 tys. lat temu. Ostatnie populacje prawdopodobnie żyły jeszcze w odosobnionych grupach ok. 5 tys. lat temu. Wyizolowana grupa tych zwierzšt, karłowatych mamutów, żyła na Wyspie Wrangla jeszcze ok. 4 tys. lat temu. Obecnie uważa się, że mamuty wyginęły za sprawš zmiany klimatu oraz przez aktywnoœć ludzkich łowców.

Wskrzeszenie mamuta to nie jedyna sensacja, o której prof. Church mówił podczas zjazdu AAAS. Jego zdaniem postęp w dziedzinie edycji genów pozwoli nam odwrócić procesy starzenia się. Stanie się to za dziesięć lat.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL