Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nauka

Poznaj szampana po bšbelkach

AdobeStock
Akustyka bšbelków szampana i rozkład ich wielkoœci może dostarczyć szczegółowych informacji na temat jakoœci wina.

Szampan jest podziwiany za huk powstajšcy przy wystrzeliwaniu korka, ale okazuje się, że akustyka pęcherzyków dwutlenku węgla może być kluczowa przy ocenianiu jakoœci i ceny wina. Kyle S. Spratt, Kevin M. Lee i Preston S. Wilson z Laboratorium Badań Stosowanych na University of Texas w Austin przedstawili swoje badania pomiarów akustycznych bšbelków szampana na spotkaniu Amerykańskiego Towarzystwa Akustycznego.

– Celem projektu jest zbadanie dŸwięków wytwarzanych przez bšbelki szampana i sprawdzenie, co możemy wywnioskować na temat pęcherzyków z dŸwięków, które wytwarzajš – mówi Spratt. – Pęcherzyki sš bardzo rezonujšce, w zasadzie dzwoniš jak dzwonki, a częstotliwoœć tego dzwonienia zależy częœciowo od wielkoœci bšbelków.

Zespół zwykle zajmuje się badaniami właœciwoœci pęcherzyków powietrza i ich zwišzku z akustykš podwodnš. Tym razem zanurzyli hydrofon w kieliszku z alkoholem. Gromadzenie danych okazało się trudne ze względu na właœciwoœci wina i mechanizm powstawania pęcherzyków. – Proces dokonywania pomiarów w napoju gazowanym był trudniejszy, niż się spodziewaliœmy, głównie dlatego, że pęcherzyki powietrza tworzš się na samym hydrofonie i mogš mieć duży wpływ na zbierane dane – mówi Spratt. Kolejnym wyzwaniem był kształt kieliszka do wina, który również rezonuje. Należało wykluczyć wpływ szkła na zniekształcenia pomiarów. Próba wykonania pomiarów w innych pojemnikach, zwłaszcza styropianie, pozostawiła jednak wiele do życzenia, ponieważ proces formowania się bšbelków na styropianie jest zupełnie inny niż na szkle. Spratt twierdzi, że picie szampana ze styropianowego kubka dostarcza zupełnie innych doznań, bo pęcherzyki sš zupełnie inne.

Naukowcy zastanawiajš się nad stworzeniem aplikacji, która w prosty sposób pozwoli ocenić jakoœć wina, a tym samy uniknšć błędów produkcji, pakowania czy transportu.

Dodatkowš trudnoœć w przeprowadzeniu badania stanowiło to, że szampan jest po prostu smaczny. Nie pozostawia żadnych wštpliwoœci, że naukowcy postawili swoje zdrowie i dobre samopoczucie na szali nauki, abyœmy mogli pić wina musujšce najwyższej jakoœci. To musiała być naprawdę dobra impreza.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL