Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nauka

Wojenny okręt naukowy

Planet
Do gdyńskiego portu zawinęła niezwykła jednostka FGS "Planet", należšca do Bundesmarine - Niemieckiej Marynarki Wojennej.

Okręt - katamaran -  ma 73 m. długoœci, 27,2 m. szerokoœci i  zanurzenie  6,8 m.  Został zbudowany w stoczni Nordseewerke w Emden i wszedł do służby w 2005 roku. Przeznaczony jest do badań oceanograficznych zwišzanych ze zwiększeniem wykrywalnoœci obiektów podwodnych. Funkcje badawcze okrętu wspierane sš przez zastosowanie cichego napędu spalinowo-elektrycznego.

Na pokładzie okrętu - jak na typowym statku badawczym - znajdujš się laboratoria naukowe i pomieszczenia mieszkalne dla personelu naukowo-badawczego oraz - na rufie - szereg dŸwigów, żurawików i wcišgarek do obsługi sprzętu badawczego. Jest na nim także miejsce na pięć 20-stopowych kontenerów.

FGS "Planet" wyglšda jak zwykły statek, gdyż nie jest pomalowany w barwy ochronne, na szaro,  tak jak okręty wojenne, burty sš w kolorze ciemno-niebieskim. Okręt nie ma także wymalowanego na burtach swojego  numeru taktycznego - A1473.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL