Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nauka

Zmarł człowiek, który przeżył wybuch dwóch bomb atomowych

Grzyb atomowy nad Hiroszimš
509th Operations Group, Wikimedia Commons/ domena publiczna
Jedynym człowiekiem, który przeżył wybuch dwóch bomb atomowych był japoński inżynier Tsutomu Yamaguchi, który otrzymał potwierdzenie tego faktu od japońskiego rzšdu.

W 1945 roku Yamaguchi pracował dla Mitsubishi. Na poczštku sierpnia został wysłany służbowo z rodzinnego Nagasaki do stoczni w Hiroszimie. W wyniku wybuchu bomby atomowej nad Hiroszimš 6 sierpnia 1945r., został poparzony, stracił włosy i prawie ogłuchł.

Dwa dni  póŸniej owinięty bandażami powrócił do Nagasaki, gdzie pech chciał, że 9 sierpnia zrzucono drugš bombę atomowš Fat Man. Yamaguchi wspominał, że stało się to podczas jego rozmowy z przełożonym, z którym właœnie rozmawiał o tym co się w Hiroszimie.

Po wojnie Yamaguchi stał się aktywistš ruchu antyatomowego. Wielokrotnie wygłaszał odczyty i przekonywał ludzi do koniecznoœci zniszczenia broni atomowej na œwiecie.

Pod koniec życia u Yamaguchiego zdiagnozowano raka żołšdka Japończyk uważał, że jest to efekt napromieniowania jakiemu uległ podczas detonacji obu bomb. Lekarze jednak nie byli przekonani do takiej diagnozy.

Yamaguchi zmarł 4 stycznia 2010 r.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL