Zmarł człowiek, który przeżył wybuch dwóch bomb atomowych

aktualizacja: 07.09.2017, 19:07
Grzyb atomowy nad Hiroszimą
Grzyb atomowy nad Hiroszimą
Foto: 509th Operations Group, Wikimedia Commons/ domena publiczna

Jedynym człowiekiem, który przeżył wybuch dwóch bomb atomowych był japoński inżynier Tsutomu Yamaguchi, który otrzymał potwierdzenie tego faktu od japońskiego rządu.

REDAKCJA POLECA

W 1945 roku Yamaguchi pracował dla Mitsubishi. Na początku sierpnia został wysłany służbowo z rodzinnego Nagasaki do stoczni w Hiroszimie. W wyniku wybuchu bomby atomowej nad Hiroszimą 6 sierpnia 1945r., został poparzony, stracił włosy i prawie ogłuchł.

Dwa dni  później owinięty bandażami powrócił do Nagasaki, gdzie pech chciał, że 9 sierpnia zrzucono drugą bombę atomową Fat Man. Yamaguchi wspominał, że stało się to podczas jego rozmowy z przełożonym, z którym właśnie rozmawiał o tym co się w Hiroszimie.

Po wojnie Yamaguchi stał się aktywistą ruchu antyatomowego. Wielokrotnie wygłaszał odczyty i przekonywał ludzi do konieczności zniszczenia broni atomowej na świecie.

Pod koniec życia u Yamaguchiego zdiagnozowano raka żołądka Japończyk uważał, że jest to efekt napromieniowania jakiemu uległ podczas detonacji obu bomb. Lekarze jednak nie byli przekonani do takiej diagnozy.

Yamaguchi zmarł 4 stycznia 2010 r.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE