Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nauka

Polscy naukowcy odkryli nowe właściwości oleaceiny

Fotolia
Polscy naukowcy odkryli nowe właœciwoœci oleaceiny występujšcej w oliwie z oliwek.

Zespół z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pod kierownictwem prof. Marka Naruszewicza,jako pierwszy na œwiecie wykazał, że oleaceina występujšca w oliwie z oliwek (tylko typu ekstra vergine) ma unikalnš właœciwoœć przeciwdziałania pękaniu blaszki miażdżycowej, co może zapobiegać między innymi zawałowi serca oraz udarowi mózgu. Wyniki badań publikuje  międzynarodowe czasopismo „Phytomedicine”. Badania epidemiologiczne wskazujš, że w basenie Morza Œródziemnego zapadalnoœć na choroby układu sercowo-naczyniowego i nowotwory, oraz œmiertelnoœć z ich powodu jest znacznie mniejsza niż w pozostałych krajach Europy. Ma to zwišzek ze   spożywaniem oliwy z oliwek, 40 mililitrów oliwy dziennie obniża œmiertelnoœć z powodu chorób serca o 40 proc., zaœ z powodu innych chorób - o 30 proc.

Jednak  tak wartoœciowa jest tylko gorzka, zielonkawa i mętna oliwa extra vergine. Tańsza i łagodniejsza w smaku żółta oliwa zawiera znacznie mniej naturalnych substancji korzystnych dla zdrowia. Ma to zwišzek ze sztucznym nawadnianiem, stosowanym w komercyjnej uprawie oliwek.  W  oliwie extra vergine używanej do smażenia oleaceina ulega rozpadowi w temperaturze powyżej 60 stopni Celsjusza.  Gdy blaszka miażdżycowa pęka, dochodzi do powstania blokujšcego naczynie krwionoœne zakrzepu. Polskie badania dowiodły, że oleaceina hamuje efektywnie stan zapalny będšcy przyczynš rozpadu blaszki miażdżycowej. Jest to możliwe, ponieważ oleaceina może zmieniać funkcje pobudzajšcych stan zapalny makrofagów – zaczynajš wydzielać przeciwzapalnš interleukinę 10. Blaszka staje się stabilna - nie pęka. To szczególnie ważne w przypadku osób z nadciœnieniem. Teraz jest ich w Polsce około 9 milionów, w roku 2035 może być już 16 milionów. 

20 czerwca polscy badacze otrzymali amerykański patent na wykorzystanie oleaceiny. Wkrótce  ma być przyznany patent europejski oraz polski. Polakom  udało się wyizolować oleaceinę w formie wolnej od zanieczyszczeń z liœci ligustra pospolitego, który należy do tej samej rodziny, co drzewo oliwne. To także zostało objęte patentem i znacznie przybliża możliwoœci uzyskiwania oleaceiny w formie przemysłowej, która posłuży do produkcji przyszłego leku. Z liœci ligustra znacznie łatwej wyizolować oleaceinę niż z oliwy, a roœlina może rosnšć nawet na słabej glebie i nie wymaga zabiegów pielęgnacyjnych ani nawadniania. Oleaceina w kapsułkach mogłaby być równie skuteczna, co oliwa, a jej przyjmowanie znacznie wygodniejsze.

—PAP Nauka w Polsce, k.k. 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL