Nauka

Na Mazurach będą rejsy pasażerskich katamaranów

Fotolia
W tym sezonie na Wielkich Jeziorach Mazurskich rozpoczną rejsy pierwsze pasażerskie katamarany

Dotychczas biała flota w tym regionie dysponowała wyłącznie statkami o jednym kadłubie. Armatorzy zbudowali nowe statki z powodu rekordowo rosnącego ruchu turystycznego.

W porcie w Rucianem-Nidzie zwodowano wycieczkowy katamaran długości 39 m. To jeden z największych śródlądowych statków pasażerskich w Polsce. Jednostkę zbudowano w stoczni w Gdyni i dostarczono na Mazury w kilku częściach, które połączono na miejscu. Statek powinien być gotowy do rejsów w połowie maja,  będzie  pływał z Rucianego-Nidy przez Mikołajki do Pisza i z powrotem.

Statek ma dwa pokłady, na które może zabrać łącznie 246 pasażerów. Otwarty górny pokład i przeszklony dolny zapewnią turystom swobodę w oglądaniu panoramy mazurskich jezior. Na niższym przewidziano bar, a na rufie stojaki na rowery i miejsce do przewożenia kajaków.

Mniejszy dwukadłubowiec zwodowano w porcie "Żeglugi Mazurskiej" w Giżycku. Ma ponad 16 m długości i zabierze jednorazowo na pokład 56 pasażerów. To pierwszy od ponad 20 lat wycieczkowy statek zbudowany w stoczni na Mazurach. Nowa jednostka będzie obsługiwać trasę z Mikołajek do Rynu.  "Żegluga Mazurska" planuje już budowę kolejnego bliźniaczego katamaranu, a potem prawdopodobnie również większych statków.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL