Sukces naukowców. Żubr z in vitro

aktualizacja: 02.04.2017, 17:31
Foto: Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie uzyskali zarodek żubra metodą in vitro. To pierwszy taki przypadek na świecie.

Osiągnięcie naukowców zbiegło się w czasie ze startem projektu kompleksowej ochrony żubra przez Lasy Państwowe, który zapewnia finansowanie tych badań. – Sześć świeżo pobranych komórek jajowych udało nam się zapłodnić wcześniej pozyskanymi plemnikami, które zostały odmrożone specjalnie w tym celu. Już to było olbrzymim sukcesem, ale jeszcze większe znaczenie ma fakt, że jeden z zarodków nadal się rozwija i obecnie znajduje się w etapie wczesnej blastocysty – wyjaśniła prof. Anna Duszewska. Kieruje ona zespołem badawczym na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW. W badaniach uczestniczą również dr Paweł Gręda i mgr Magdalena Baraniewicz.

Dziekan wydziału wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW tłumaczy, że osiągnięcie naukowców otwiera zupełnie nowe możliwości. - Jednym z elementów tego programu jest stworzenie profesjonalnego banku genów żubra, zawierającego tkanki, komórki rozrodcze i przede wszystkim właśnie zarodki. Dzięki temu uzyskamy unikatowe na skalę świata zabezpieczenie dla gatunku, którego przyszłość jest ciągle niepewna. Boimy się przede wszystkim chorób zakaźnych, które pojawiają się w różnych miejscach Europy i mogą unicestwić nasze plany przemieszczania żywych żubrów. W takiej sytuacji tylko zarodki umożliwią odświeżenie krwi w stadach - powiedziała Wanda Olech-Piasecka.

Budowa banku genów to jeden z celów uruchomionego w ubiegłym miesiącu projektu kompleksowej ochrony żubra przez Lasy Państwowe. Plan zakłada również opiekę i monitoring zdrowia istniejącej populacji żubrów, tworzenia nowych stad w Polsce oraz rozprzestrzenianie tego gatunku na świecie.

Czteroletni projekt ma wartość 40 milionów złotych i w pełni finansowany jest przez Lasy Państwowe.

Komentarz dnia
Żródło: Lasy Państwowe

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE