Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Nauka

Sukces naukowców. Żubr z in vitro

Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0
Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie uzyskali zarodek żubra metodą in vitro. To pierwszy taki przypadek na świecie.

Osiągnięcie naukowców zbiegło się w czasie ze startem projektu kompleksowej ochrony żubra przez Lasy Państwowe, który zapewnia finansowanie tych badań. – Sześć świeżo pobranych komórek jajowych udało nam się zapłodnić wcześniej pozyskanymi plemnikami, które zostały odmrożone specjalnie w tym celu. Już to było olbrzymim sukcesem, ale jeszcze większe znaczenie ma fakt, że jeden z zarodków nadal się rozwija i obecnie znajduje się w etapie wczesnej blastocysty – wyjaśniła prof. Anna Duszewska. Kieruje ona zespołem badawczym na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW. W badaniach uczestniczą również dr Paweł Gręda i mgr Magdalena Baraniewicz.

Dziekan wydziału wydziału Nauk o Zwierzętach SGGW tłumaczy, że osiągnięcie naukowców otwiera zupełnie nowe możliwości. - Jednym z elementów tego programu jest stworzenie profesjonalnego banku genów żubra, zawierającego tkanki, komórki rozrodcze i przede wszystkim właśnie zarodki. Dzięki temu uzyskamy unikatowe na skalę świata zabezpieczenie dla gatunku, którego przyszłość jest ciągle niepewna. Boimy się przede wszystkim chorób zakaźnych, które pojawiają się w różnych miejscach Europy i mogą unicestwić nasze plany przemieszczania żywych żubrów. W takiej sytuacji tylko zarodki umożliwią odświeżenie krwi w stadach - powiedziała Wanda Olech-Piasecka.

Budowa banku genów to jeden z celów uruchomionego w ubiegłym miesiącu projektu kompleksowej ochrony żubra przez Lasy Państwowe. Plan zakłada również opiekę i monitoring zdrowia istniejącej populacji żubrów, tworzenia nowych stad w Polsce oraz rozprzestrzenianie tego gatunku na świecie.

Czteroletni projekt ma wartość 40 milionów złotych i w pełni finansowany jest przez Lasy Państwowe.

Źródło: Lasy Państwowe

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL