Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nauka

16 tys. euro za leżenie w łóżku przez 2 miesišce

Wikimedia Commons/Public Domain/Pixabay
Francuscy naukowcy poszukujš młodych, sprawnych i zdrowych mężczyzn, którzy skłonni sš położyć się na plecach i nie robić absolutnie nic przez dwa miesišce. Pensja: 16 000 EUR.

Naukowcy z Instytutu Medycyny Kosmicznej i Fizjologii w pobliżu Toulouse szukajš ochotników, którzy spędzš 60 dni leżšc na plecach. Instytut chce zbadać skutki mikrograwitacji i stan wirtualnej nieważkoœci.

Ze zgłoszeń wyłonionych zostanie 24 zwycięskich kandydatów, którzy poddani zostanš dwutygodniowym testom przed oraz po spędzeniu dwóch miesięcy w łóżku. Ochotnicy muszš być wysportowanymi mężczyznami w wieku od 20 do 45 lat. Nie mogš także palić papierosów i być alergikami. 

- Celem tego badania jest odtworzenie nieważkoœci Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - mówi dr Arnaud Beck, który koordynuje eksperyment. - W cišgu pierwszych dwóch tygodni nasi naukowcy przeprowadzš całš serię testów i pomiarów. Po tym nastšpi 60-dniowy okres, w którym wybrani ochotnicy muszš pozostać w łóżkach - dodaje. 

Jak podkreœlił dr Beck, choć praca jest trudniejsza niż się wydaje, kandydaci będš mogli wykonywać wiele czynnoœci podczas leżenia w łóżku. - Zasadš jest zachowanie co najmniej jednego ramienia w kontakcie z łóżkiem lub jego ramš - zaznacza.

Ostatnie dwa tygodnie badania zostanš przeznaczone na "regenerację" oraz dalsze testy. Dzięki temu uda się ustalić konsekwencje nie stawiania stóp na ziemi przez dwa miesišce.

Beck stwierdził, że eksperyment ma na celu zbadanie szkodliwych skutków długotrwałej nieważkoœci na ludzkie ciało oraz znalezienie sposobów ich zwalczania.

Podobnie jak w przypadku astronautów, którzy spędzajš długie okresy w kosmosie, wolontariusze doœwiadczać mogš utraty mięœni w dolnej częœci ciała i spadku gęstoœci koœci, przez co jest im póŸniej trudno stanšć na nogi. 

Ochotnicy skłonni wzišć udział w eksperymencie zarobić mogš 16 000 EUR.

ródło: The Guardian

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL