Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Nauka

16 tys. euro za leżenie w łóżku przez 2 miesiące

Wikimedia Commons/Public Domain/Pixabay
Francuscy naukowcy poszukują młodych, sprawnych i zdrowych mężczyzn, którzy skłonni są położyć się na plecach i nie robić absolutnie nic przez dwa miesiące. Pensja: 16 000 EUR.

Naukowcy z Instytutu Medycyny Kosmicznej i Fizjologii w pobliżu Toulouse szukają ochotników, którzy spędzą 60 dni leżąc na plecach. Instytut chce zbadać skutki mikrograwitacji i stan wirtualnej nieważkości.

Ze zgłoszeń wyłonionych zostanie 24 zwycięskich kandydatów, którzy poddani zostaną dwutygodniowym testom przed oraz po spędzeniu dwóch miesięcy w łóżku. Ochotnicy muszą być wysportowanymi mężczyznami w wieku od 20 do 45 lat. Nie mogą także palić papierosów i być alergikami. 

- Celem tego badania jest odtworzenie nieważkości Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) - mówi dr Arnaud Beck, który koordynuje eksperyment. - W ciągu pierwszych dwóch tygodni nasi naukowcy przeprowadzą całą serię testów i pomiarów. Po tym nastąpi 60-dniowy okres, w którym wybrani ochotnicy muszą pozostać w łóżkach - dodaje. 

Jak podkreślił dr Beck, choć praca jest trudniejsza niż się wydaje, kandydaci będą mogli wykonywać wiele czynności podczas leżenia w łóżku. - Zasadą jest zachowanie co najmniej jednego ramienia w kontakcie z łóżkiem lub jego ramą - zaznacza.

Ostatnie dwa tygodnie badania zostaną przeznaczone na "regenerację" oraz dalsze testy. Dzięki temu uda się ustalić konsekwencje nie stawiania stóp na ziemi przez dwa miesiące.

Beck stwierdził, że eksperyment ma na celu zbadanie szkodliwych skutków długotrwałej nieważkości na ludzkie ciało oraz znalezienie sposobów ich zwalczania.

Podobnie jak w przypadku astronautów, którzy spędzają długie okresy w kosmosie, wolontariusze doświadczać mogą utraty mięśni w dolnej części ciała i spadku gęstości kości, przez co jest im później trudno stanąć na nogi. 

Ochotnicy skłonni wziąć udział w eksperymencie zarobić mogą 16 000 EUR.

Źródło: The Guardian

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL