Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nauka

Pierwsza Polka w historii Małgorzata Wojtaczka zdobyła Biegun Południowy

Małgorzata Wojtaczka na Antarktydzie
Youtube
Małgorzata Wojtaczka w połowie listopada wyruszyła w samotnš wyprawę przez Antarktydę, z zamiarem dotarcia na Biegun Południowy. Mieszkanka Wrocławia przemierzyła na nartach 1300 kilometrów. Dziœ dotarła do celu.

W połowie listopada Małgorzata Wojtaczka jako pierwsza Polka w historii i jedna z niewielu kobiet na œwiecie wyruszyła w samotnš wyprawę przez Antarktydę. Celem było dotarcie na Biegun Południowy.

Wojtaczka wyruszyła na wyprawę samotnie, bez wsparcia z zewnštrz. Trasę z brzegu Antarktydy na Biegun Południowy, liczšcš 1300 kilometrów, przemierzyła w dwa miesišce na nartach z saniami transportowymi (tzw. pulkach - red.), dŸwigajšc ze sobš w sumie ponad 100-kilogramowy ładunek - sprzęt i żywnoœć niezbędne do przeżycia dwóch miesięcy w Antarktyce. Podróżniczka dziœ dotarła do celu, o czym poinformowano na profilu wyprawy "Samotnie na biegun" na Facebooku.

Małgorzata Wojtaczka jest pasjonatkš wypraw jaskiniowych oraz ekspedycji w rejony polarne - na Islandię, Spitsbergen i Antarktydę. Podczas odkrywania nowych jaskiń w górach Picos de Europa w Hiszpanii dotarła na dno najgłębszej jaskini w tym paœmie - Sistema del Hou de la Canal Parda, na głębokoœć minus 903 m.

Wojtaczka w warunkach zimowych, na nartach, zdobyła szczyt Newtontoppen (1717 m n.p.m.), najwyższš górę Spitsbergenu. Samotnie przeszła ponad 120 km przez największy płaskowyż Europy – Hardangerviddę w Norwegii. Wrocławianka brała też udział w żeglarskich wyprawach polarnych - opłynęła jachtami żaglowymi m.in. Spitsbergen i Przylšdek Horn, dotarła też na Antarktydę.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL