Co czeka nauczycieli w nowym roku szkolnym 2016/2017

To od dyrektora i potrzeb uczniów ma zależeć, ile godzin poza pensum nauczyciel spędzi w szkole.

Aktualizacja: 01.09.2016 08:00 Publikacja: 01.09.2016 07:31

Co czeka nauczycieli w nowym roku szkolnym 2016/2017

Foto: Fotorzepa, Marian Zubrzycki MZub Marian Zubrzycki

Od tego roku szkolnego wszyscy nauczyciele w ramach czasu pracy i ustalonego wynagrodzenia będą mogli być zobowiązani przez dyrektora szkoły do nieodpłatnych zajęć, choć przepisy ustawowe nie sprecyzują ich wymiaru. Oznacza to, że liczba godzin ponad 18-godzinne pensum będzie ustalana dla każdego osobno. Może być wyższa lub niższa niż do tej pory. Ograniczy je tylko 40-godzinny tydzień pracy nauczyciela.

Ulga czy wyzysk

Środowisko nauczycieli obawia się, że w wyniku likwidacji tzw. godzin karcianych będą pracować dłużej. Samorządy ostrzegają zaś, że likwidacja godzin karcianych to mniej zajęć pozalekcyjnych. Ministerstwo Edukacji Narodowej postrzega nowe rozwiązanie jako korzystne dla nauczycieli, bo odciąży ich od nadmiernych obowiązków biurokratycznych. Nie będą już musieli rozliczać się z godzin karcianych.

Dotychczas każdy nauczyciel w szkole podstawowej i gimnazjum musiał poświęcić dwie godziny w tygodniu, a nauczyciel szkoły ponadgimnazjalnej jedną godzinę na zajęcia pozalekcyjne. Nie były one wliczane do pensum dydaktycznego, czyli obowiązkowego wymiaru lekcji. Za prowadzenie zajęć w ramach takich godzin nie było wypłacane dodatkowe wynagrodzenie.

Zgodnie z nowym przepisem w granicach 40-godzinnego tygodnia pracy poza pensum nauczyciel może wykonywać „inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów".

Tylko magister

Od nowego roku szkolnego zwiększone zostają wymagania kwalifikacyjne stawiane nauczycielom. Ci w zasadniczych szkołach zawodowych (uczący przedmiotów ogólnokształcących), w placówkach wychowania pozaszkolnego, bursach oraz młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, a także logopedzi i pedagodzy szkolni będą musieli legitymować się dyplomem magistra.

Rejestr dyscyplinarek

We wchodzącej właśnie w życie nowelizacji Karty Nauczyciela znalazły się też przepisy dotyczące odpowiedzialności nauczycieli. Zgodnie z nimi dane o prawomocnie ukaranych wydaleniem z zawodu nauczycielskiego lub zwolnionych z pracy z zakazem zatrudnienia w zawodzie przez trzy lata będą gromadzone w centralnym rejestrze orzeczeń dyscyplinarnych. Po zatarciu kary wpis zniknie z prowadzonego przez ministra wykazu.

Zmiany wynikają z unijnych wymogów. Mamy bowiem obowiązek przekazywania organom innych państw członkowskich informacji o osobach, które utraciły prawo do wykonywania zawodów związanych z edukacją małoletnich.

Odpowiedzialności dyscyplinarnej będą podlegać wszyscy nauczyciele bez względu na wymiar i miejsce zatrudnienia. Na wszystkie placówki zostanie zaś rozciągnięty zakaz zatrudniania osób skazanych za przestępstwo popełnione umyślnie oraz tych, wobec których toczy się postępowanie dyscyplinarne, o ubezwłasnowolnienie lub karne z oskarżenia publicznego.

Do tej pory nauczyciele pracujący w placówkach publicznych prowadzonych przez osoby fizyczne lub osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego nie podlegali tym wytycznym.

Nie dotyczyły one też osób zatrudnionych w wymiarze niższym niż połowa wymiaru zajęć.

Nowością są także przepisy, które ułatwią planowanie i wypłacanie jednorazowej gratyfikacji pieniężnej nauczycielom, którym minister edukacji narodowej przyzna tytuł honorowego profesora oświaty. Na ten cel ma być wyodrębnione w budżecie MEN 450 tys. zł. Każdy uhonorowany ma otrzymać jednorazowo 18 tys. zł brutto. Tytuł honorowego profesora oświaty jest nadawany nauczycielom, którzy podczas swojej wieloletniej pracy wyróżnili się osiągnięciami pedagogicznymi.

Przepisy dotyczące rezerwacji w budżecie MEN środków na nagrody wejdą w życie dopiero na początku 2017 r.

podstawa prawna: nowelizacja Karty Nauczyciela z 18 marca 2016 r. DzU z 16 maja 2016 r., poz. 668

Od tego roku szkolnego wszyscy nauczyciele w ramach czasu pracy i ustalonego wynagrodzenia będą mogli być zobowiązani przez dyrektora szkoły do nieodpłatnych zajęć, choć przepisy ustawowe nie sprecyzują ich wymiaru. Oznacza to, że liczba godzin ponad 18-godzinne pensum będzie ustalana dla każdego osobno. Może być wyższa lub niższa niż do tej pory. Ograniczy je tylko 40-godzinny tydzień pracy nauczyciela.

Ulga czy wyzysk

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara