Związek Nauczycielstwa Polskiego negatywnie zaopiniował zmiany w Karcie nauczyciela, m.in. dotyczące oceny pracy nauczycieli, przewidziane w projekcie ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Związkowi nie podoba się konieczność zasięgania opinii rady rodziców i samorządu szkolnego, bo w ten sposób na notę miałyby wpływ czynniki pozamerytoryczne.

Związkowcom nie przypadła do gustu zwłaszcza możliwość rozwiązania umowy z nauczycielem, który dostanie ocenę niezadowalającą. Trudno bowiem wyobrazić sobie placówkę, w której pracują osoby tak ocenione. Tworzenie zaś przez każdego dyrektora osobnego regulaminu oceny pracy nauczycieli zdaniem ZNP zaowocuje kalejdoskopem rozwiązań, które nie będą miały nic wspólnego z porównywalnością wymagań. Projekt ustawy przewiduje, że ocena wyróżniająca uprawniałaby nauczyciela do dodatku finansowego. Będzie on przysługiwał nauczycielowi dyplomowanemu po pięciu latach od nadania stopnia. Zdaniem ZNP kryteria umożliwiające uzyskanie oceny wyróżniającej muszą być więc starannie przemyślane.

Związek krytykuje też pomysły dotyczące awansu zawodowego. Ministerstwo chce wydłużyć jego ścieżkę z 10 do 15 lat, ale będzie też możliwość jej skrócenia lub przedłużenia. Staż na nauczyciela kontraktowego wydłużony zostanie o rok – do roku i dziewięciu miesięcy. Z dwóch do trzech lat wydłuży się zaś okres pracy niezbędny do rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela mianowanego oraz z roku do czterech lat wydłuży się okres pracy niezbędny do rozpoczęcia stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego. A awans każdorazowo wiąże się z podwyżką. Dlatego związkowcy opowiadają się za utrzymaniem dotychczasowej formuły awansu do czasu wprowadzenia rozwiązań gwarantujących wzrost wynagrodzeń nauczycieli, które wcześniej zapowiadała minister Anna Zalewska.

Związek negatywnie zaopiniował też odebranie nauczycielom uprawnień socjalnych, w tym zasiłku na zagospodarowanie. Nie zgadza się również na to, aby to lekarz medycyny pracy, a nie jak dotychczas pierwszego kontaktu, decydował o potrzebie udzielania urlopu dla poratowania zdrowia.

etap legislacyjny: konsultacje publiczne