Wiek emerytalny kobiet na uczelniach jednak obniżony do 60 lat

Mimo sprzeciwu środowiska rząd rezygnuje ze zrównania wieku emerytalnego nauczycieli akademickich.

Aktualizacja: 03.04.2018 08:18 Publikacja: 03.04.2018 07:22

Rząd nie zrezygnował z zapisów, które pozwalają uczelniom rozstawać się z wykładowcami w wieku emery

Rząd nie zrezygnował z zapisów, które pozwalają uczelniom rozstawać się z wykładowcami w wieku emerytalnym.

Foto: Fotorzepa, Pio Piotr Guzik

Środowisko naukowe domagało się zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn na uczelniach. Panie chcą pracować dłużej, tyle co mężczyźni. Wicepremier Jarosław Gowin ugiął się jednak pod naciskiem minister rodziny Elżbiety Rafalskiej.

Obecnie, jeżeli pracownica naukowa jest zatrudniona na umowę o pracę, obowiązują ją przepisy powszechne. Jej wiek emerytalny wynosi więc 60 lat. W projekcie ustawy 2.0 znalazł się jednak przepis (art. 146 § 1), zgodnie z którym wiek emerytalny nauczyciela akademickiego wynosi 65 lat.

– Był to postulat bardzo powszechny wśród kobiet naukowców i uznaliśmy, że jest w pełni zasadny – mówił w styczniu podczas prezentacji drugiej wersji projektu ustawy wicepremier Jarosław Gowin.

Wersja skierowana do Sejmu, a więc zaakceptowana przez całą Radę Ministrów, zakłada jednak, że wiek emerytalny na uczelniach będzie taki sam jak dla innych pracowników – 60 dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Z projektu zniknął dotychczasowy art. 146 ust. 1 dotyczący wieku emerytalnego. W konsekwencji unormowania w tym zakresie zostały przeniesione do ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Środowisko naukowe nie kryje niezadowolenia.

W Polsce tytuł profesora uzyskuje się średnio w wieku 57 lat. Kobiety w nauce osiągają szczyt kariery średnio o kilka lat później niż mężczyźni, za to są aktywne dłużej.

– Późniejsze zdobywanie stopni naukowych przez kobiety ma często związek z obowiązkami rodzinnymi – mówi prof. Łukasz Niesiołowski-Spano z ruchu Obywatele Nauki. I dodaje, że przejście w wieku 60 lat na emeryturę to oczywiście nie obowiązek, ale tylko teoretycznie. Bo nikt nie zagwarantuje kobietom, że uczelnia nie wymusi na nich przejścia na emeryturę po osiągnięciu ustawowego wieku. Jego zdaniem przepis będzie działał dyskryminująco. Nikt nie wybierze też kobiety np. na rektora, jeśli w trakcie kadencji miałaby ona osiągnąć wiek emerytalny. Panie będą więc miały utrudniony dostęp do funkcji.

Obecnie struktura władz na uczelniach jest zdominowana przez mężczyzn po sześćdziesiątce. Na przykład we władzach Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich nie ma ani jednej kobiety. Zrównanie wieku emerytalnego pań i panów na uczelniach mogło to nieco zmienić.

Jak podkreślają Obywatele Nauki, projekt ustawy nie zawiera przy tym żadnych przepisów antydyskryminacyjnych.

Projekt tzw. ustawy 2.0 zakłada zreformowanie uczelnianych władz. Organami publicznej szkoły wyższej, oprócz rektora i senatu, będzie również nowe gremium – rada uczelni, której większość stanowić mają osoby spoza tej placówki. Rektor zyska (kosztem gremiów kolegialnych, np. rad wydziałów) większą możliwość kształtowania polityki uczelni.

Ustawa ma też wzmocnić prawa studentów. Zgodnie z projektem uczelnie będą bowiem płacić kary za nielegalne pobieranie lub podwyższanie opłat, a także za zwłokę w wydaniu dyplomu. Student już na początku studiów będzie wiedział dokładnie, jakie poniesie koszty kształcenia.

Reforma przewiduje dwie ścieżki uzyskania doktoratu – szkoły doktorskie i ścieżkę eksternistyczną z tzw. wolnej stopy. W szkołach doktorskich, prowadzonych przez najlepsze uczelnie, każdy doktorant dostanie stypendium naukowe, ale takie studia nie będą miały formy niestacjonarnej. Doktorant po dwóch latach nauki będzie musiał zdać egzamin.

etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem

Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Sądy i trybunały
Wierzyciel powinien sprawdzić, czy dłużnik jeszcze żyje
Za granicą
Polacy niewpuszczeni na obchody wyzwolenia obozu w Ravensbrück
Sfera Budżetowa
Setki milionów dla TVP po cichu. Posłowie w Komisji Finansów Publicznych zdecydowali
Zawody prawnicze
Prokuratura Krajowa podjęła kolejne działania ws. Ewy Wrzosek