Prezydentowi na decyzję w sprawie reformy systemu oświaty pozostało niewiele czasu. Senat przyjął nowe prawo oświatowe 16 grudnia. Prezydent ma zaś 21 dni na podpisanie ustawy. Jeśli to zrobi, ZNP chce zainicjować ruch na rzecz przeprowadzenia referendum z inicjatywy obywateli w sprawie nowego ustroju szkolnego i reformy oświaty.

Związek zwrócił się o wsparcie i przeprowadzenie ewentualnej kampanii do wszystkich obywateli, podmiotów i stowarzyszeń krytycznie oceniających reformę oświaty przygotowaną przez minister edukacji Annę Zalewską. W środę w siedzibie ZNP odbyło się spotkanie w tej sprawie z przedstawicielami PO, Nowoczesnej i Razem, OPZZ, a także z rodzicami z ruchu Rodzice przeciwko Reformie Edukacji oraz z koalicją „NIE dla chaosu w szkole".

Zgodnie z uchwaloną przez Sejm ustawą struktura szkolnictwa będzie obejmowała ośmioletnią szkołę podstawową, czteroletnie liceum ogólnokształcące i pięcioletnie technikum. Szkołę zawodową zastąpi trzyletnia branżowa szkoła pierwszego stopnia. Po jej ukończeniu będzie można kontynuować naukę w szkole drugiego stopnia. Jej absolwenci będą zdawać egzamin dojrzałości. W roku szkolnym 2018/2019 ostatni rocznik ukończy gimnazjum.