Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nagroda 'Rzeczpospolitej' im. Jerzego Giedroycia

Prof. Aleksandra Hnatiuk: Promotorka literackiego dialogu

prof. Aleksandra Hnatiuk
materiały prasowe
Tegorocznego laureata Nagrody „Rzeczpospolitej" im. Jerzego Giedroycia poznamy już 4 grudnia. Jednš z nominowanych do tego wyróżnienia jest prof. Aleksandra Hnatiuk – ukrainistka, tłumaczka i literaturoznawca.

Urodzona w 1961 roku prof. Hnatiuk jest absolwentkš Uniwersytetu Warszawskiego. Jako wykładowca Studium Europy Wschodniej UW poœwięca się wychowaniu pokoleń tłumaczy literatury polskiej i ukraińskiej. Współpracuje także z Instytutem Slawistyki PAN. W swojej pracy badawczej zajmuje się głównie relacjami literackimi między Polskš a Ukrainš oraz problematykš ukraińskiej tożsamoœci kulturowej i narodowej.

Jest autorkš ksišżki „Pożegnanie z imperium" poœwięconej ukraińskiej literaturze przełomu lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Za tę publikację została uhonorowana Nagrodš Przeglšdu Wschodniego. W 2015 roku wydała również pracę zatytułowanš „Odwaga i strach", podejmujšcš kwestię polsko-ukraińsko-żydowskich relacji w okupowanym Lwowie.

Od lat angażuje się w promowanie literatury ukraińskiej w Polsce i polskiej na Ukrainie, czym przyczynia się do rozwoju dialogu pomiędzy oboma krajami. W 2012 roku została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL