Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Nagroda 'Rzeczpospolitej' im. Jerzego Giedroycia

Nagroda im. Giedroycia: Sternicy białoruskiej opozycji

Bladyniec (Own work) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)], via Wikimedia Commons
Wœród nominowanych do tegorocznej Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia znaleŸli się białoruscy opozycjoniœci, byli kandydaci w wyborach na prezydenta Białorusi: Uładzimir Niaklajeu i Andrej Sannikau.

Niaklajeu jest poetš i prozaikiem, laureatem wielu literackich nagród. Odpowiedzialnoœć obywatelska popchnęła go jednak w stronę polityki. Przewodniczy kampanii społecznej „Mów prawdę!”. W grudniu 2010 r., w wieczór wyborczy, został brutalnie pobity, a następnie uprowadzony ze szpitala, skšd trafił do izolatek œledczych KGB. W latach 2010–2017 wielokrotnie represjonowany.

Andrej Sannikau jest absolwentem Mińskiego Państwowego Pedagogicznego Instytutu Języków Obcych. Ma bogate doœwiadczenie dyplomatyczne, był m.in. wiceministrem spraw zagranicznych Białorusi. Jest jednym z inicjatorów Karty’97, inicjatywy na rzecz obrony praw człowieka. Po wyborach prezydenckich w 2010 r. wraz z żonš został aresztowany, a następnie skazany na pięć lat więzienia. Ostatecznie na wolnoœć wyszedł po dwóch latach.

Od ponad 20 lat Sannikau zajmuje się relacjami polsko-białoruskimi – w imię europejskich wartoœci oraz racji stanu Białorusi. Brał udział w przygotowaniu pierwszych dokumentów o współpracy Polski i Białorusi jako niepodległych państw, a jako lider opozycji wspierał Zwišzek Polaków na Białorusi. Obecnie mieszka w Warszawie. Jest prezesem fundacji „Europejska Białoruœ”.

Laureatów Nagrody „Rzeczpospolitej” im. Jerzego Giedroycia poznamy 4 grudnia podczas oficjalnej gali w Pałacu Rzeczypospolitej.

ródło: Rzeczpospolita

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL