Kielce wspominają Milesa Davisa

aktualizacja: 25.09.2015, 09:47

Wirtuoz harmonijki ustnej Grégoire Maret i gitarzysta Jacob Bro będą gwiazdami rozpoczynającego się w piątek Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festival.

Festiwal jest hołdem dla Milesa Davisa, którego efektowny pomnik stoi przed Kieleckim Centrum Kultury. Odsłonięto go z inicjatywy Kieleckiego Klubu Jazzowegow 2001 r., w dziesiątą rocznicę śmierci wielkiego trębacza i wizjonera jazzu. Autorem i wykonawcą pomnika z brązu o wysokości 225 cm i wadze 400 kg jest Grzegorz Łagowski.

Tegoroczna edycja festiwalu zainauguruje Filmowa Noc Jazzowa. Pokazane będą dwa filmy: „Krzysztof Komeda - muzyczne ścieżki życia" w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy oraz „Michał Urbaniak - nowojorczyk z wyboru" Wiesława Dąbrowskiego.

Sobotni wieczór rozpocznie już o godz. 18 Electro-Acoustic Beat Sessions, wrocławska inicjatywa klubowa skupiająca muzyków improwizujących. Następnie na scenę Kieleckiego Centrum Kultury wyjdzie gwiazda wieczoru – duński gitarzysta Jacob Bro ze swoim triem. Miłośnicy jazzu powinni go pamiętać ze skandynawskiego kwintetu Tomasza Stańki, z którym nagrał znakomity album „Dark Eyes". Współpracował także z innymi tuzami m.in.: saksofonistą Lee Konitzem, pianistą Paulem Bleyem i Billem Frisellem.

Jakob Bro jest pięciokrotnym laureatem Danish Music Awards, a w 2009 i 2013 roku wybrano go do panteonou sław duńskiego jazzu. Jego autorskie albumy: „Balladeering" i „December Song" otrzymały tytuły płyt roku w Danii. W Kielcach zaprezentuje muzykę z wydanego w tym roku przez wytwórnię ECM Records albumu „Gefion".

W niedzielę festiwalowy wieczór otworzy orkiestra Naxos, kierowana przez pianistę i kompozytora Konstantego Joriadisa i multiinstrumentalistę Milo Kurtisa. Międzynarodowy skład zespołu gwarantuje bliskie spotkanie z muzyką multikulti, Bałkanów i Bliskiego Wschodu. Atrakcją będzie udział gitarzysty grającego także na buzuki – Apostolisa Anthimosa.

Festiwal zakończy szwajcarski wirtuoz harmonijki ustnej Grégoire Maret uznany przez krytyków i czytelników magazynu „Down Beat" za najwybitniejszego artystę tego instrumentu. Zasłynął współpracą z Pat Metheny Group, Marcusem Millerem i wokalistką Cassandrą Wilson. Z gitarzystą Markiem Napiórkowskim nagrał album „Wolno". - Jego gra ma w sobie niezwykle komunikatywnego ducha, co rzadkie, ale i esencjonalne dla jazzu – powiedział o nim Pat Metheny.

Trzy lata temu ukazał się jego pierwszy autorski album „Grégoire Maret" nagrany z gościnnym udziałem Cassandry Wilson, Marcusa Millera i legendarnego Tootsa Thielemansa, ojca chrzestnego jazzowej harmonijki ustnej. W nowym zespole Mareta usłyszymy znakomitego szwedzkiego perkusistę Magnusa Öströma, niegdyś członka tria e.s.t. Na fortepianie akustycznym i elektrycznym zagra Malcolm Braff, a na instrumentach klawiszowych Jan Smoczyński, znany producent i realizator nagrań, a także kompozytor.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE