Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Muzyka

Kielce wspominajš Milesa Davisa

Jacob Bro
Fotorzepa
Wirtuoz harmonijki ustnej Grégoire Maret i gitarzysta Jacob Bro będš gwiazdami rozpoczynajšcego się w pištek Memorial to Miles Targi Kielce Jazz Festival.

Festiwal jest hołdem dla Milesa Davisa, którego efektowny pomnik stoi przed Kieleckim Centrum Kultury. Odsłonięto go z inicjatywy Kieleckiego Klubu Jazzowegow 2001 r., w dziesištš rocznicę œmierci wielkiego trębacza i wizjonera jazzu. Autorem i wykonawcš pomnika z bršzu o wysokoœci 225 cm i wadze 400 kg jest Grzegorz Łagowski.

Tegoroczna edycja festiwalu zainauguruje Filmowa Noc Jazzowa. Pokazane będš dwa filmy: „Krzysztof Komeda - muzyczne œcieżki życia" w reżyserii Claudii Buthenhoff-Duffy oraz „Michał Urbaniak - nowojorczyk z wyboru" Wiesława Dšbrowskiego.

Sobotni wieczór rozpocznie już o godz. 18 Electro-Acoustic Beat Sessions, wrocławska inicjatywa klubowa skupiajšca muzyków improwizujšcych. Następnie na scenę Kieleckiego Centrum Kultury wyjdzie gwiazda wieczoru – duński gitarzysta Jacob Bro ze swoim triem. Miłoœnicy jazzu powinni go pamiętać ze skandynawskiego kwintetu Tomasza Stańki, z którym nagrał znakomity album „Dark Eyes". Współpracował także z innymi tuzami m.in.: saksofonistš Lee Konitzem, pianistš Paulem Bleyem i Billem Frisellem.

Jakob Bro jest pięciokrotnym laureatem Danish Music Awards, a w 2009 i 2013 roku wybrano go do panteonou sław duńskiego jazzu. Jego autorskie albumy: „Balladeering" i „December Song" otrzymały tytuły płyt roku w Danii. W Kielcach zaprezentuje muzykę z wydanego w tym roku przez wytwórnię ECM Records albumu „Gefion".

W niedzielę festiwalowy wieczór otworzy orkiestra Naxos, kierowana przez pianistę i kompozytora Konstantego Joriadisa i multiinstrumentalistę Milo Kurtisa. Międzynarodowy skład zespołu gwarantuje bliskie spotkanie z muzykš multikulti, Bałkanów i Bliskiego Wschodu. Atrakcjš będzie udział gitarzysty grajšcego także na buzuki – Apostolisa Anthimosa.

Festiwal zakończy szwajcarski wirtuoz harmonijki ustnej Grégoire Maret uznany przez krytyków i czytelników magazynu „Down Beat" za najwybitniejszego artystę tego instrumentu. Zasłynšł współpracš z Pat Metheny Group, Marcusem Millerem i wokalistkš Cassandrš Wilson. Z gitarzystš Markiem Napiórkowskim nagrał album „Wolno". - Jego gra ma w sobie niezwykle komunikatywnego ducha, co rzadkie, ale i esencjonalne dla jazzu – powiedział o nim Pat Metheny.

Trzy lata temu ukazał się jego pierwszy autorski album „Grégoire Maret" nagrany z goœcinnym udziałem Cassandry Wilson, Marcusa Millera i legendarnego Tootsa Thielemansa, ojca chrzestnego jazzowej harmonijki ustnej. W nowym zespole Mareta usłyszymy znakomitego szwedzkiego perkusistę Magnusa Öströma, niegdyœ członka tria e.s.t. Na fortepianie akustycznym i elektrycznym zagra Malcolm Braff, a na instrumentach klawiszowych Jan Smoczyński, znany producent i realizator nagrań, a także kompozytor.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL